Korçë/ Lojëra fati të paligjshme, arrestohet punëtori, në kërkim pronari i lokalit

225
Sigal

Një 43-vjeçar është shpallur në kërkim nga policia e Korçës, pasi ushtronte aktivitet të paligjshëm të lojërave të fatit. Ndërkohë, është arrestuar punëtori i tij, i cili punonte si kamarier dhe ishte i pasiguruar.

Njoftimi i policisë:

Ushtronte aktivitetin e paligjshëm të lojrave të fatit dhe mbante të pasiguruar një punonjës, shpallet në kërkim pronari i një lokali dhe arrestohet në flagrancë punëtori i tij.

Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale njësi kompjuterike dhe monitorë.

Në vijim të punës për evidentimin dhe ndëshkimin e personave që vijojnë ende të ushtrojnë aktivitetin e kundërligjshëm të lojërave të fatit, specialistët për hetimin e krimit ekonomik-financiar në DVP-Korçë bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit R. K., 20 vjeç, si edhe shpallën në kërkim e po punojnë për kapjen e shtetasit M. D., 43 vjeç, banues në Korçë.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga policia në lokalin e 43-vjeçarit, në lagjen nr. 8, Korçë, iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës njësi kompjuterike dhe monitorë, të cilët dyshohet se shërbenin për lojra fati të palejuara. Si edhe nga verifikimet e kryera rezultoi se shtetasi R. K., kamarier në këtë lokal, ishte i pasiguruar pranë organeve tatimore.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Organizimi ose ushtrimi i veprimtarive të lojërave të fatit në kundërshtim me ligjin” dhe “Punësimi i paligjshëm”