Federata italiane ka konfirmuar orarin dhe nisjen e ndeshjeve të Kupës së Italisë.
Shorti për Coppa Italia 2018-19 është konfirmuar, me raundet preliminare që do të fillojnë në fundjavën e ardhshme.
Shtatëdhjetë e tetë klube do të marrin pjesë në Coppa Italia në sezonit e ardhshëm, duke filluar me ekipet nga Serie C dhe D më 29 korrik.

Skuadrat nga Serie A B dhe A ngadalë do të hyjnë në lojë para raundit të 16-tës, i cili është planifikuar për në 13 janar.
Kjo është koha kur Milani, Atalanta, Fiorentina, Interi, Lazio, Napoli, Roma dhe fituesit e Juventusit – tetë klubet më të renditura në garë – do të hyjnë në garë.

Çerekfinalet më pas do të luhen më 30 janar, përpara se me 6 dhe 27 shkurt të luhet ndeshjet e para dhe të dyta të gjysmëfinaleve.
Finalja e madhe e Coppa Italias është planifikuar të zhvillohet më 25 prill.

Sipas këtij shorti dhe skemës së garës, çerekfinalet mund të rezultojnë me ndeshje të forta si Milan-Napoli, Inter-Lazio, Atalanta-Juventus dhe Fiorentina-Roma.