Ylli i Bayern humb Kampionatin Evropian 2020

252

Niklas Sule mund të harrojë të luajë në Euro 2020 me Gjermaninë, pasi pësoi lëndim në ligamentin anterior, sipas presidentit të Bayern Munich, Uli Hoeness.

24-vjeçari iu nënshtrua operacionit të dielën pasi skanimet konfirmuan se ai grisi ligamentin anterior në gjurin e majtë gjatë barazimit 2-2 me Augsburg.

Duke folur para gazetarëve përpara përplasjes së Bayernit në Ligën e Kampionëve me Olympiacos të martën, Hoeness tha: “Sule mund të harrojë Euron. Kjo është gjithçka e pakuptimtë. Ai duhet të përqendrohet në sezonin tjetër tani”.

Vlerësimi i Hoeness do vjen si një goditje për trajnerin e ekipit kombëtar Joachim Low, i cili e ka bërë ish-lojtarin e Hoffenheim si shtyllë kryesore gjatë viteve të fundit.

Sule luajti 90 minutat e plota në miqësoren e javës së kaluar kundër Argjentinës, si dhe në kualifikimin e Euro 2020 kundër Estonisë.

Qendërmbrojtësi, i cili ka bërë 11 paraqitje në të gjitha garat për Bayern këtë sezon, pësoi dëmtimin e njëjtë sikur katër vjet më parë, ndërsa luante për Hoffenheim.