Pas 17 vitesh dominancë, Amerika mundet në Lojërat Olimpike në basketboll nga Franca

87
Sigal

Nga viti 2004 kur në Lojërat Olimpike të Athinës mposhtej në gjysmëfinale nga Argjentina, Amerika nuk ka humbur asnjë ndeshje në Olimpiadë.

Ditën e sotme, ekipi i njohur ndryshe dhe si “Dream Team”  u mposhtën në debutim nga Franca me rezultatin 83-76. Një disfatë e hidhur për skuadrën e Gregg Popovich që bëri një paraqitjet e saj më të dobëta në sulm ndër vite.

Kjo humbje për Shtetet e Bashkuara të Amerikës erdhi pas 25 fitoresh radhazi, ndërkohë që të Franca spikati Evan Fournier me plotë 30 pikë.

Image