Sigal

Partizani, merkato me “silenciator”, një “amerikan” për mesfushën e Gegës. Teuta “mbretëron” në kualitetin e merkatos, Gramshi aspirant serioz për kategorinë I

Skaneri i merkatos së deritanishme. Mesfushori shqiptaro-amerikan Dilaver Duka, i konfirmuar si mesfushor i Partizanit. Kukësi më aktivi, Kastrioti vetëm largime. Luftëtari në agoni.

Merkatoja sapo ka nisur siparin e saj dhe të gjitha klubet janë futur në garë duke synuar afrimet, por edhe largimet e duhura. Në avangardë të këtij procesi është ekipi kukësian i cili e nisi këtë proces ende kur nuk ishin hapur “portat” e merkatos. Verilindorët e “rrëmbyen” Rrocën me një parakontratë xhentëllmenësh ende kur nuk ishte mbyllur viti. Teuta i ka surprizuar të gjithë duke rrëmbyer Erlis Frashërin nga Kamza dhe duke ndërprerë bashkëpunimin me Bojan Gjorgievskin. Surpriza më e bukur është sulmuesi Vasil Shkurtaj, aty ku durrsakët janë futur në një “pazar skiç” kundër verilindorëve. Partizani duket i distancuar nga këto ankandet e hapura të merkatos dhe po punon si në verë, me silenciator dhe pa bujë. Në fakt, drejtuesit janë vazhdimisht në kërkim të elementeve të duhur dhe duket se nuk duan të gabojnë. Burime të ndryshme pranë klubit të “demave” bëjnë me dije se po përgatiten dy goditje të shpejta.

Fjala është për një mbrojtës të djathtë dhe një mesfushor. Të kuqtë duan të shkojnë të kompletuar në fazën përgatitore që do të zhvillohet në Antalia. Kryeqytetasit do të zyrtarizojnë emrat e rinj shumë shpejt, ndërsa mbeten në merkato dhe për afrimin e një sulmuesi që mund të bëjë diferencën. I vetmi që është konfirmuar deri tani është mesfushori Dilaver Duka, një pëlqim i trajnerit Skënder Gega. Për të plotësuar ekipin drejtuesit e Partizanit i hedhin sytë larg në SHBA. “Të Kuqtë” kërkojnë mesfushorin e majtë që Dilaver Duka. 28-vjeçari aktivizohet në kategorinë e katërt të futbollit amerikan me Motown. Duka ka qenë një ndër kandidatët për të qenë pjesë përfaqësueses së Shqipërisë në kohën kur drejtohej nga Giani De Biasi. Trajneri Gega ka njohje me futbollistin shqiptar për shkak të eksperiencës si trajner në SHBA. Mundësitë që Duka të mbërrijë në Shqipëri janë shtuar pasi palët kanë arritur një pikë konsensusi.

Pjesa e parë e sezonit është mbyllur dhe skuadrat e Superiores kanë nisur lëvizjet e para në merkato. Momentalisht ka më së shumti largime dhe Kastrioti është klubi rekordmen me nëntë lojtarë që e kanë mbyllur aventurën e tyre pas gjysmës së parë të sezonit. Në hyrje Kukësi, Teuta e Kamza janë skuadrat që kanë lëvizur deri më tani. Deri në periudhën e deritanishme po ju sjell më poshtë lëvizjet e deritanishme të bëra nga klubet e Superiores.

LËVIZJET E MERKATOS SË JANARIT

PARTIZANI
Afrime: – Largime: Alma Abo Uakili, Renato Gojkoviç;

KUKËSI
Afrime: Eduart Rroca (Luftëtari), Kristi Joti (Tomori – rikthim nga huazimi); Largime: Dino Shpehar; Vangjel Zguro;

TEUTA
Afrime: Erlis Frashëri (Kamza) ; Largime: Bojan Gjorgievksi;

LAÇI
Afrime: – ; Largime: Andi Hadroj, Xhevahir Sukaj, Marjan Altiparmakovski

SKËNDERBEU
Afrime: – ; Largime: –

FLAMURTARI
Afrime: -; Largime: –

LUFTËTARI 
Afrime: – ; Largime: Eduart Rroca (Kukësi), Lejdi Liçaj

TIRANA
Afrime: – ; Largime: –

KAMZA
Afrime: David Izazola Ramirez (Atlante); Largime: Erlis Frashëri (Teuta)

KASTRIOTI
Afrime: – ; Largime: Aleksandros Rahim, Pablo Gajego, Mba Duval, Preston Tabertetaka, Enou Nkembe, Klajdi Kuka, Xhynejt Çutra, Vilson Lila, Sokol Mziu

 

SKËNDERBEU
Afrime: – ; Largime: –

FLAMURTARI
Afrime: -; Largime: –

LUFTËTARI 
Afrime: – ; Largime: Eduart Rroca (Kukësi), Lejdi Liçaj

TIRANA
Afrime: – ; Largime: –

KAMZA
Afrime: David Izazola Ramirez (Atlante) ; Largime: Erlis Frashëri (Teuta)

KASTRIOTI
Afrime: – ; Largime: Aleksandros Rahim, Pablo Gajego, Mba Duval, Preston Tabertetaka, Enou Nkembe, Klajdi Kuka, Xhynejt Çutra, Vilson Lila, Sokol Mziu