Man.United shpallet klubi më i vlefshëm i Premier League, Arsenal kalon Chelsean

97
Sigal

Manchester United është shpallur klubi më i vlefshëm në Premier League. Një studim nga Sportico ka treguar se vlerat e klubit janë rritur ndjeshëm për shkak të rritjes së vlerës totale të të drejtave mediatike të Premier League.

Vlera e klubeve është rritur gjithashtu me kthimin e tifozëve në stadiume pas pandemisë Covid-19. Gjatë pandemisë, të ardhurat ranë për shkak të ndeshjeve që duheshin luajtur me dyer të mbyllura.

Studimi i fundit ka zbuluar vlerën e klubeve të Premier League, me Djajtë e Kuq që dalin në krye me një vlerë prej 4.8 miliardë paund.

Ata mundën rivalët e Liverpoolit në vendin e parë, me skuadrën nga Anfield që kushton 3.8 miliardë paund.

Manchester City është në vendin e tretë me një vlerë prej 3.5 miliardë paundë, ndërsa Arsenali ka kaluar në vendin e katërt me një vlerë prej 2.9 miliardë paund.

“Gunners” kaluan rivalët londinez Chelsea, të cilët tani janë në vendin e pestë, pavarësisht blerjes së pronarit Todd Boehly me një ofertë prej 4.25 miliardë funtesh.

Kjo ofertë duket se është shumë mbi vlerën e klubit, me studimin që vlerëson “Blutë” në 2.8 miliardë paund.

Tottenham është e vetmja palë tjetër që vlerësohet në miliarda, me vlerën e vlerësuar të klubit prej 2.6 miliardë paund.

Pjesa tjetër e dhjetëshes më të mirë i sheh qiramarrësit e stadiumit të Londrës, West Ham , si klubin më të vlefshëm jashtë ‘Big Six’ me 539 milionë paund.

Klubi i krizës Everton vlerësohet në 486 milionë funte, Leicester City me 442 milionë funte dhe Newcastle në pronësi saudite me 357 milionë paund.