Keniania qëndroi në gjendje kome disa muaj te Trauma pas sulmit të dhunshëm, largohet sot për në vendin e saj

90
Sigal

Joyce Aoko, keniania që punonte dhe jetonte në Shqipëri, e cila po trajtohej në spitalin e Traumës pasi u sulmua në banesën ku jetonte në kryeqytet, aktualisht po kthehet me avion në vendin e saj.

Departamenti i Shtetit për Çështjet e Diasporës, në një deklaratë për redaksitë, tha se avioni që mbante zonjën Aoko, nënën e saj si dhe ekipin e saj mjekësor u largua nga Shqipëria herët të mërkurën dhe do të zbresë në aeroportin Wilson rreth orës 18:30 në të njëjtën ditë.

Departamenti i Shtetit deklaroi se zonja Aoko u sulmua brutalisht dhe u la me lëndime të rënda ndërsa ishte në vendin e saj të punës në Tiranë në gusht të vitit të kaluar, por se informacioni iu transmetua atyre nga Misioni i Kenias në Romë më 11 janar 2023.

“Ajo u shtrua në spital për trajtim dhe që atëherë është në gjendje kritike. Fatkeqësisht, ajo kishte nevojë për kujdes të specializuar neurologjik, i cili nuk ishte i disponueshëm në Shqipëri”, thuhet në deklaratë.

“Ndërsa ne vazhduam të nxisnim qeverinë e Republikës së Shqipërisë të kryente hetime të shpejta dhe të plota për të çuar autorët në paraburgim, e gjetëm në interesin më të mirë të zonjës Aoko, ta kthenin në shtëpi për të përfunduar rrugëtimin e saj të shërimit mes të dashurve të saj. .”

Sekretarja kryesore e Çështjeve të Diasporës, Roseline Njogu, pritet të presë znj. Aoko në aeroport kur të mbërrijë dhe më pas ta shoqërojë në Spitalin e Mësimdhënies, Referimit dhe Kërkimit të Universitetit Kenyatta (KUTRRH) për trajtim të mëtejshëm.

“Departamenti i Shtetit do të ofrojë shërbime këshillimi falas për familjen para dhe pas mbërritjes së saj”, shtohet në deklaratë.