I shpëtoi jetën notares, flet heroina e Botërorit: U tremba, rojet nuk reaguan

25
Sigal

Notarja amerikane Anita Alvarez  ra pa ndjenja gjatë performancës në Kampionatin Botëror, pas së cilës trajneria e saj  Andrea Fuentes u hodh në pishinë, e tërhoqi dhe i shpëtoi jetën. Në një deklaratë për mediat ajo thotë se reagimi i saj ka qenë instinktiv.

Gjatë garës së notit të sinkronizuar, Anita humbi ndjenjat dhe filloi të fundosej dhe për fat të mirë ka reaguar menjëherë trajneria e kombëtares amerikane, Andrea Fuentes, e cila pasi u hodh në pishinë, e tërhoqi Anitën në sipërfaqe.

Mjekët që ndodheshin aty pranë e morën pa ndjenja dhe për fat të mirë ajo reagoi shumë shpejt. por fakti që ishte pa ndjenja tregon se sa e rëndë dhe dramatike ishte situata dhe se në fund të sekondës ndanë me amerikanin një notar nga tragjedia.

“Isha i frikësuar dhe u desh të hidhesha në pishinë sepse shpëtimtarët nuk reaguan. Kur pashë se ajo nuk merrte frymë, u tremba dhe lajmi i mirë është se tani gjithçka është në rregull dhe Anita po ndihet mirë.” tha heroina Andrea Fuentes dhe vazhdoi:

“Sporti ynë nuk është i ndryshëm nga të tjerët, është vetëm në pishinë… Shkojmë deri në kufi dhe herë e zbulojmë, ndonjëherë harrojmë që kjo po ndodh. Maratonë, çiklizëm, skena të ngjashme kemi parë kudo ku atletët përpiqen, ndonjëherë dështojnë dhe ndonjëherë kanë nevojë për ndihmë.”

Në fund të fundit, skuadra amerikane tha se kjo nuk është hera e parë që i ndodh Anitës, sepse diçka e tillë i ka ndodhur edhe vitin e kaluar gjatë stërvitjeve kualifikuese në një nga garat.