FORMULA 1/ 19 gara të fituara nga 22, Maks Vershtapen e mbyll sezonin e rekordit me fitore në Abu Dabi

22
Sigal

Maks Vershtapen është fituesi i Çmimit të Madh të Abu Dabit, duke e mbyllur këtë sezon ashtu siç e filloi.

Piloti holandez la pas në këtë garë Sharl Lëklerk dhe Xhorxh Rasëll, për të fituar garën e 19 nga 22 të tilla përgjatë sezonit, i cili do të hyjë në histori me rekordin e tij.

Red Bull-i e mbylli sezonin me 860 pikë totale, me Serxho Perezin që u rendit në vendin e dytë nga pilotit, teksa vendi i tretë u mbajt nga Luis Hamilton.

Tashmë nisin pushimet për pilotët, teksa do të bëhen gati për sezonin e ri, me synimin e vetëm, rrëzimi i Maks Vershtapenit nga froni i kampionit.

FORMULA 1/ 19 gara të fituara nga 22, Maks Vershtapen e mbyll sezonin e

FORMULA 1/ 19 gara të fituara nga 22, Maks Vershtapen e mbyll sezonin e