Suplementi në Telegraf: Mjeku në Familje

31
Sigal

Tumori i gjirit, mënyrat e veçanta si të zvogëloni rrezikun deri në 30 %. Kush janë faktorët e rrezikut, shenjat, kujdesi që lidhet me mënyrën e jetesës dhe 7 këshillat. Kura bimore për uljen e tensionit të gjakut, urthit, kolitin, dhimbjet e kokës dhe kush është armiku i mëlçisë së dhjamosur. Si të kuptoni nëse fëmijët tuaj kanë alergji nga ilaçet, dhe të forconi memorjen dhe zemrën

Kush janë faktorët e rrezikut, simptomat, kujdesi që lidhet me mënyrën e jetesës dhe ku të tregoni kujdes. Tumori i gjirit, mënyrat e veçanta si të
zvogëloni rrezikun deri në 30 për qind

MJEKIME POPULLORE
Merrni 3 lugë gjelleme gjethe rrodhëzedhe 3 lugë gjelle megjethe të barit të bletës. Hidheninë një litër ujë dhe e linitë zihet 3-5 minuta, pastajlihet në një enë të mbuluar për20 – 30 minuta. Kullohet dhepihet 1 gotë 3 herë në ditë.

Dhimbje koke
Bari i bletësMerrni tre deri në
katër lugë gjelle melule basani. I hidhninë një litër ujë dhe i zieni përkatër ose pesë minuta. Enalihet e mbuluar derisa të ftohet. Kullohet me kujdes dhe pihet një filxhan para buke, dy deri në tre herë në ditë.

Tumori i gjoksit ështënjë sëmundje që shërohet në një sh kallë të kon siderueshme, vetëm
duhet të zbulohet shpejt. Kontrolli i shpeshtë për tumorin e gjoksit, mund të zvogëlojë vdekjen nga kjo sëmundje deri në 30 për qind.
Faktorë rreziku
-Mosha e madhe. Afërsisht 80 % e rasteve të tumorit të gjoksit
ndodhin te gratë me moshë më të mëdha se 50 vjeçare.
-Historiko personal. Historiku i tumorit në një gjoks ka rritje të rrezikut për gjoksin tjetër.
-Historiku i familjes. Ekzistenca e një të afërmi të afërt (nëna, motra, bija), të tumorit të gjoksit ose tumorit të mitrës.
-Trashëgimi gjenetik. 5-10% të rasteve të tumorit të gjoksit është
e trashëguar. Ekspozimi në reze të dëmshme
-Shëndeti i tepërt pas menopauzës dhe sasia e madhe e gjëndrave
në gjoks.
-Fillimi dhe mbarimi i menopauzës.
-Mosha e lindjes së fëmijës së parë. Në mosha më të mëdha ritet rreziku. Terapia e marrjes së hormoneve, në një kohë më të madhe se 4 vjet
-Konsumimi i tepërt i pijeve alkoolike dhe pirja e duhanit.
-Rritja e marrjes së yndyrës, sidomos në pjesën e sipërme të
trupit.
-Ilaçet antisiliptike, meqënëse rritja e rrezikut është shumë e
vogël.
Simptomat
Shenja më e zakonshme e tumorit të gjoksit është masa e fortë që zakonisht nuk mund të
lëviz dhe mund të dhëmb ose jo. Të tjera simptoma janë këto:
-Rrjedhje ose hemorragji të lën- Ndryshimi i madhësisë dhe përbërjes së gjoksit, mund të varet nga shumë faktorë, si p.sh në gjëndrat e gjoksit që ndodhin fiziologjikisht gjatë periudhës së shtatzënisë dhe të mensturacioneve (perioda), kisteve etj.. gut në kokat gjokseve.
-Koka e gjoksit të jetë me drejtim për nga brenda ose të nxjerr lëng pak të errët.
-Lëkura mbi masën mund të ngjaj me lëkurën e portokalles.
-Ndryshimi i formës së gjoksit. Kujdesi që lidhet me mënyrën e jetesës
Ndryshimi i madhësisë dhe përbërje së gjoksit, mund të varet nga shumë faktorë, si
p.sh në gjëndrat e gjoksit që ndodhin fiziologjikisht gjatë
periudhës së shtatzënisë dhe të mensturacioneve (perioda),
kisteve etj..
-Ikni te doktori në rast se zbuloni ndonjë masë të fortë ose shenja lajmëruese të tumorit të
gjoksit, sidomos kur ndryshimet nuk ikin pas mensturacioneve
ose ndryshojnë formën e gjoksit.
– Shmangni konsumimin e alkoolit më pak se dy gota në ditë.
– Ruani një peshë të shëndetshme kur ndërpriten mensturacionet.
– Shmangni terapinë me hormone, të cilat risin rrezikun e
tumorit të gjoksit.
-Të bëni gjimnastikë trupit të paktën 30 minuta ose më
shumë ditë të javës.
– Konsumoni sa më shumë ushqime që kanë fibra bimore, si p.sh. frutat e freskëta, lakrat dhe drithëra (lajthi, bajame, ara, fistik
etj).
-Përdorni sa më shumë vaj ulliri, sepse aciditeti i vajit mposht veprimin e tumorit të gjoksit.
DISA KËSHILLA
-Vetë kontrolli mujor i gjokseve. Merrni njohuri të mjaftueshme për kontrollin e saktë të gjokseve, e cila duhet të bëhet në ditën e 10-të të ciklit me ditën e parë të fillimit të periodave.
-Kontrolli vjetor nga doktori familjar ose gjinekologu pas moshës 20 vjeçe.
-Mastografi për arsye të caktuara përpara moshës 40 vjeçe, e cila duhet të përsëritet në çdo tre vjet për gra më të vogla se 50 vjeçe dhe në çdo dy vjet për gra mbi 50 vjeçe.
-Analog me numrin e faktorëve të rrezikut, mastografia mund të jetë më e shpeshtë.

Si të kuptoni nëse fëmijët tuaj kanë alergji nga ilaçet?

QUMËSHTI I LOPËS SHKAKTON ANEMINË TEK BEBET
Përdorimi i qumështit të lopës te foshnjat më të vogla se një vit nxit aneminë, paralajmërojnë ekspertët. Nutricionistja në spitalin e universitetit “Suleyman
Demirel” në qytetin turk Isparta, Aliye Carus, në deklaratën për agjencinë Anttolia ka thënë
që fëmijët duhet të konsumojnë sasi të madhe të qumështit dhe që ai – për shkak të proteinave, kalciumit, vitaminave dhe fosforit që i përmban -luan rol të rëndësishëm në ushqyerje. Ajo ka theksuar që sasia shumë e madhe e qumështit të lopës për foshnjat bart edhe rreziqe të caktuara sepse një sasi e caktuar e mineraleve në qumësht parandalon absorbimin e vitaminave dhe mineraleve të tjera si hekuri. “Kur hekuri futet në organizëm,
nuk bën të konsumohen ushqimet që parandalojnë absorbimin e tij, dhe këto janë
qumështi dhe produktet qumështore. Kështu kur bebeve më të vogla se një vit u jepet për
së tepërmi qumësht shkaktohet mungesa e hekurit, respektivisht anemia”, ka thënë Carus
dhe ka theksuar që qumështi i lopës nuk rekomandohet t’ujepet bebeve më të vogla se një
vit. Mungesa e hekurit shkakton lodhje, dobësi dhe humbje të apetitit. Doktor Harun Tepeli
ka thënë që bebeve të cilat janë ndalur së ushqyeri me qumështin e nënës mund t’u
jepet jogurti në vend të qumështit, dhe që jogurti nuk bllokon konsumin e hekurit në
masë të tillë si qumështi.

Si ndikon uria në organizëm?
Kur nuk konsumojmë ushqim për një kohë të gjatë, organizmi sekreton adrenalinë, ndihet i sulmuar dhe fillon që të përdorë rezervat e krizës. Por, për më pak se një ditë, rezervat
e sheqerit në mëlçi harxhohen, kështu që organizmi fillon me konsumimin e proteinave nga muskujt. Kjo mundtëshkaktojëdhimbjekokeapo marramendje, e disa mund të ndihen
edhe të lodhur dhe të ndiejnë të ftohtë. Por, gjatë urisë, truri përjeton edhe një ndryshim të këndshëm. Transmetuesi (substancë kimike) serotoninë vepron më
gjatë në tru, prandaj shumica e njerëzve që agjërojnë disa ditë, fillojnë që të ndihen për mrekulli. Ka të dhëna që uria mund ta normalizojë shtypjen e gjakut, apo edhe nivelin e sheqerit në gjak. Krahas kësaj, nuk ka dyshim se ajo largon kilet e tepërta me efikasitet. Por, shumica e këtyre kileve kthehen sapo të kalojmë në regjimin e rëndomtë të të ushqyerit.

DREMITJA/ Edhe 20 minuta i bëjnë mirë shëndetit të zemrës, kockave, forcon kujtesën dhe mbron nga trashja
Siesta ose gjumi i shkurtër, gjatë ditës ka dobitë e veta specifike. Kini parasysh që nuk ka
nevojë të jetë i gjatë. Edhe 20 minuta pushim me sy të mbyllur mund të bëjë dallimin. Dihet që gjumi kualitativ ka veprim efikas në tërë organizmin tonë – i kontribuon shëndetit më të mirë të zemrës, mbron nga trashja, dhe nëse flemë mjaftueshëm dhe kemi gjumë kualitativ edhe eshtrat dhe kujtesa do të jenë më të fortë. Ju sjellim gjashtë arsye pse është e dobishme të pushoni gjatë ditës! Vëmendja më e mirë Pasi ta largoni mendjen fillestare
pas siestës, me kujdes më të madh do të përcillni ndodhitë rreth vetes. Madje edhe gjumi i
shkurtër prej 20 minutash pasdite ka meritë për vëmendjen më të mirë të të punësuarve që
punojnë në ndërrime, përcjell Harvard Men’s Health Watch.

Mësojmë dhe mbajmë mendje në mënyrë më kualitative

Dihet që faza REM e gjumit është e lidhur me procesin kognitiv dhe nuk çudit që nevojitet gjumi më i gjatë dhe kualitativ që truri ynë të funksionojë më mirë. Por, nëse gjatë ditës arrini
të pushoni një orë ose madje

Pse trupit tonë i pëlqen gjumi i pasdites?
Përveç ushqimeve ka edhe disa ilaçe që shkaktojnë alergji. Ashtu si edhe për ushqimet,
reaksioni nuk shfaqet që herën e parë. Në përgjithësi, alergjia manifestohet me shfaqjen e njollave të kuqe dhe kruajtjeve pas disa ditësh trajtim. Krizë e alergjisë ndaj medikamenteve
nuk do të thotë se personi do të ketë një alergji serioze. Kjo mund të jetë thjesht një ndjeshmëri ndaj ilaçit dhe mund të administrohet.Ju mund t’iu japin medikamente
të tjera për të lehtësuar kruajtjen. Në përgjithësi, mjekët nuk japin të njëjtin
trajtim për të gjitha llojet duke qenë se për çdo medikament që të jep alergji ka një tjetër për ta kuruar.Në rastet kur alergjia shoqërohet me vështirësi në frymëmarrje, kjo ështënjë alergji serioze ndaj ilaçit dhe në këtë rast është absolutisht e nevojshme për të ndaluar trajtimin.
90 minuta do ë vëreni që lodhja mentale është zhdukur pas zgjimit. Edhe pse siesta më e
gjatë do të rezultojë me kalamendje më të madhe, do të ndikojë më mirë në funksionimin
e trurit, pohon hulumtimi australian nga viti 2010.
Jemi më kreativ

Alkooli, armiku kryesor i mëlçisë së dhjamosur

Alkooli dëmton shumë or gane, por në mënyrë të veçantë mëlçinë. Është vërtetuar tashmë që konsumi i tepërt i alkoolit e dëmton rëndë atë duke çuar në sëmundje kronike
të mëlçisë. Për më tepër, në gjuhën mjekësore qelizat e mëlçisë njihen si të vetmet që mund të oksidojnë në mënyrë efektive alkoolin. Për fat të keq, ata që konsumojnë sasi të mëdha
alkooli janë më të prirur për t’u prekur nga dhjamosja e mëlçisë e cila çon në akumulimin e yndyrës në qelizat e mëlçisë. Kjo gjendje është e rikthyegjumi dhe keni kuptuar se si e
dini përgjigjen në problemin i cili ju ka munduar?

Ekipi i hulumtuesve është marrë pikërisht me këtë temë sepse “llamba” ndizet pikërisht pas siestës?

Ata kanë zbuluar aktivitet më të madh në anën e djathtë të trurit, i cili është
i lidhur me kreativitetin, përcjell Health.com. shme nëse pacienti ndërpret alkoolin. Mëlçia ka enzima për të proceduar vetëm një pije alkoolike në orë. Nëse pihen disa të tilla brenda një ore, teprica e alkoolit qarkullon në gjak duke prekur të gjitha organet e trupit. Kështu mëlçia humb efektin e saj për të  metabolizuar të gjitha acidet yndyrore. Kjo është arsyeja pse personat që konsumojnë tepër alkool vuajnë më tepër nga dhjamosja e mëlçisë. Këshillohet të shmangen pijet alkoolike, si mënyrën e vetme për të kuruar këtë sëmundje. Kjo në mungesë të lënies përgjithnjë të alkoolit. Abuzimi me alkoolin bëhet shkak për shfaqjen e
problemeve serioze me mëlçinë. Përveç mëlçisë së dhjamosur, konsumi i tepërt i alkoolit mund të çojë edhe në hepatit alkoolik dhe cirrozë të mëlçisë. Nga statistikat botërore rezulton se 80 % e personave që konsumojnë alkool zhvillohet dhjamosja e mëlçisë, 10- 35% zhvillojnë hepatit alkoolik dhe 10% zhvillojnë cirrozë alkoolike. Nga
statistikat është parë se nga 26000 njerëz që vdesin çdo vit nga cirroza të
paktën 40% e tyre kanë histori të abuzimit me alkoolin. Madje edhe gjumi i shkurtër prej 20 minutash pasdite ka meritë për vëmendjen më të mirë të të punësuarve që punojnë në ndërrime, përcjell Harvard Men’s Health Watch
E BARDHA E VEZËS UL TENSIONIN E GJAKUT
Sipas një hulumtimi, ushqimi me të bardhën e vezës mund të ndihmoj
në uljen e tensionit të gjakut po aq sa medikamentet e zakonshme.
Shkencëtarët kanë zbuluar një substancë në të bardhën e vezës, e cila mund të reduktoj shtypjen e gjakut, e cila është njëra ndër rreziqet kryesore
për sëmundjet e zemrës. Ata besojnë që ushqimi me të bardhën e
vezës mund të ndihmoj që pacientët të mbajnë nën kontroll tensionin e gjakut. Në studimin e tyre, hulumtuesit gjetën një peptide – një fragment të shkurtër të proteinave –
që mund të ulë presionin e gjakut po aq sa një dozë e
ulët e barit të njohur si Captopril. Hulumtimi i kryer nga ‘Jilin University’ në Kinë, së pari është bërë në minjtë me shtypje të lartë të gjakut ku janë vërejtur reduktime të simptomave.
Tani ata shpresojnë të kryejnë teste edhe tek njerëzit.
BAJAMET KUNDËR DHIMBJEVE DHE URTHIT TË STOMAKUT
Edhe bajamet janë efektive për sto makun tonë. Mjafton të konsumosh 5- 10 bajame në ditë për të zhdukur dhimbjen e stomakut. Duke qenë se janë të yndyrshme ato ndikojnë në mbrojtjen e mureve të stomakut pasi krijojnë një cipë që kryen këtë funksion. Pepsina është enzima e thatë që ndikon në mostretjen e ushqimit dhe bajamet kanë aftësi të reduktojnë prodhimin e tepërt të saj. Urthi i stomakut ndalohet nga konsumi i 5-10
bajame, jo më shumë pasi ato kanë shumë kalori.
Produktiviteti në kulm

Ekspertët pajtohen që gjumi i pasdites nuk nënkupton dembelinë në punë dhe në fakt
mund të nxisë angazhimin e të punësuarit. Siesta shërben si nxitje e mirë për punëtorët që
dëshirojnë pushim, si edhe për ata që janë të lodhur me detyrat e shtëpisë, dhe atë në mënyrë më efikase se sa për shembull,
filxhani i kafes.

Të menduarit pozitiv

A keni qenë ndonjëherë në afërsi të bebes e cila nuk ka fjetur në kohën e nevojshme? Lodhja
dhe nervozizmi i lidhur me të nuk janë të mira, edhe nëse si persona të rritur jemi mësuar
të përballemi me atë gjë. Gjumi i shkurtër në mënyrë efikase përmirëson disponimin, çka me siguri e keni vënë re edhe ju vetë.
E largojmë stresi
Siesta ka meritë edhe për sasinë më të vogël të stresit dhe do t’ua kthejë buzëqeshjen në
fytyrë. Gjumin e tillë mund ta shikoni edhe si “minipushim” dhe mos u shqetësoni nëse në
10 minuta pushim nuk arrini të flini. Hulumtimi i kryer ka treguar se si, në gjumë apo jo, derisa jeni të shtrirë në krevat, relaksoheni me të vërtetë.