Vasili nxjerr videon: Manastirliu gënjen për numrin e të moshuarve mbi 80 vjeç. Të tilla gafa iu marrin jetën qytetarëve

146
Sigal

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, me anë të një video të shpërndarë në “Facebook” shkruan se ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, gënjen për numrin e të moshuarve mbi 80 vjeç në Shqipëri.

Vasili thekson se kur ministrja gënjen edhe për këtë shifër, vetëm mund të imagjinohet sesi gënjehet për numrin e të vdekurve nga Covid. Ai shton se të tilla gafa iu marrin jetën qytetarëve.

Postimi i nënkryetarit të LSI-së Petrit Vasili:

Genjeshtra, qe ju marrin jeten qytetareve.

Ministrja thote me gojen plot qe 80 vjeçaret jane 46 mije persona.

ISTAT -i, i vete Qeverise thote qarte, qe jane 82 mije persona.

Pra 36 mije qytetare mbi 80 vjec i fshiu nga defteri ministrja.

Keshtu genjejne edhe per mbi 8 mije e ca vdekje te padeklaruara te shkaktuara nga COVID.

Keshtu genjejne per çdo gje dhe as mijra vdekjet dhe dhjetra mijra te semuret nuk i shqetesojne fare Edi Ramen dhe rilindasit e vet qeveritare!

Shikoni VIDEON, shikoni dhe te dhenat e INSTAT dhe gjykoni.