Skënder Brataj ka monopolizuar të gjithë thirrjet e urgjencës  në Tiranë

218

Denoncimi i qytetarëve për drejtorin e Urgjencës Kombëtare

Një qytetar denoncon publikisht se Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, ka monopolizuar  telefonatat e Urgjencës Kombëtare, për të përfituar shuma të mëdha, që ende nuk janë bërë publike. Kështu, sipas denoncimit të qytetarit Nik Peta, nëse një qytetar ndodhet në një fshat të një qyteti të largët dhe kërkon ndihmë tek Urgjenca Kombëtare, merr në telefon numrin 127, që është i qendrës  në Tiranë. Paskëtaj, qendra e Urgjencës Kombëtare në Tiranë, merr në telefon qytetin më të afërt. Qytetari sërish duhet të informojë problemin e paskëtaj duhet të niset ambulanca për ndihmë.  Para disa kohësh drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, zbon nga puna një mjek, vetëm e vetëm pse guxoi dhe pati kurajo e tha publikisht se mjekët e Urgjencës Kombëtare, janë të pambrojtur ndaj ekspozimit ndaj Covid-19, ngaqë nuk janë pajisur me të gjitha mjetet mbrojtëse. Edhe pse ishte piku i pandemisë dhe strukturat e shëndetit publik kanë shumë mungesa për mjekë dhe infermierë, drejtori i Urgjenc ës Kombëtare  Skënder Brataj, si jë ushtar militant i propagandës mashtruese të Rilindjes Socialiste, se gjoja ka marrë të gjitha masat për të përballuar pandeminë, zbon nga puna mjekun Ilir Allkja dhe një infermier. Ja denoncimi i mjekut Ilir Allkja, ish mjeku i Urgjencës Kombëtare, i zbuar nga puna në kohën e pandemisë nga drejtori I Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj.

 Mjeku Ilir Allkja: Drejtori Skënder Brataj kërcënon personelin mjekësor, të mbyllin gojën

 

E kam përshëndetur ardhjen e Skënder Bratajt nga Italia, duke besuar se do të sillte risi, mendësi të re n ë organizimin e punës si dhe trajtimin e kolegëve.  Personalisht jam takuar në QKUM në fillim të prillit 2017,  në një prezantim të njêsisë së koordinimit të urgjencave 127. Madje në atë prezantim mbaj mend që  doktor Skënderi u zotua se nuk do të  përndiqte asnjë punonjës për shkaqe politike. Unë e besova, e madje e p ërg ëzova. Më pas gjithë shqiptarët kanë parë që Sk ënder Brataj linçoi në mênyrën më të poshtër, derisa e hodhi në mes të katër rrugëve infermierin Frrok Bardhi, vetëm sepse Frroku denoncoi gjendjen e mjeruar të autoambulancave të  urgjencës. Premtimi i Skënderit se nuk do të përndiqte punonjës për arsye politike doli fals!  Kur filloi epidemia e  COVID-19 në Itali dhe në Tiranë priteshin të konfirmoheshin rastet e para me COVID-19, i shkruajta privatisht në  ëhatsapp për  disa mungesa si dhe triazhimin jo korrekt të njësisë së koordinimit. U bënë disa turne që ne na jepnin për vizita në familje, raste që na i përshkruanin si neurologjike, kardiake, gastroenterologjike, por realisht ishin raste tipike virale me temperatur ë, rruf ë, kollë, dmth, të dyshuara p ër Covid-19.  Ne shkonim në këto vizita me maskë të thjeshtë dhe pa veshjen speciale, domethënë të ekspozuar ndaj infektimit të mundshëm. Megjithëse ja bëra disa herë të ditura këto shqetësime drejtorit, asnjë reagim prej tij. Natën e 11 marsit më dërguan në 3 raste me temperatur ë, duke m’i paraqitur si raste jo infektive, pa veshjen speciale . Atë mëngjes i shkruajta drejtorit të urgjencës në privat, por asnjë reagim, megjithëse mesazhi u lexua. I ndodhur në panik për shëndetin tim, i pa mbështetur nga drejtori i urgjencës, lancova nj ë videomesazh publik, i cili ishte proaktiv, pozitiv, ishte thirrje për përmirësimin e punës, dhe mbrojtjen e stafeve mjekësore. Gjithçka  u kthye kundër meje, gjetën një foto me veshjen time dhe e përdorën si alibi se gjoja veshje kishte me bollëk dhe se unë gënjeja. Unë u linçova publikisht, u akuzova se po gënjeja nga kryeministri,  ministrja, e deri tek ushtari i fundit i rilindjes. Mesnatën e 14 marsit marr urdhër verbal, që ishte me porosi direkte nga Skënder Brataj, ( e vërteton vetë me zë e figurë në një dalje të tijën, të datës 21 prill në minutën e 29 të videomesazhit te tij) të largohem nga puna. Gjithçka u bë me një prapavijë të mirëmenduar, nuk ishte personalisht kundër mjeje e gjithë kjo luftë, por bëhej që të frustroheshin, frikësoheshin, intimidoheshin mjekët e infermierët për të mos kërkuar mjete mbrojtëse e kushte pune. Unë kam prova më zë e figurë se punonjës të urgjencës më janë ankuar për mungese veshjesh, ekspozim ndaj infeksionit, dhe frikë për të folur. Më tej është një prononcim i gjatë i mbushur me akuza, fyerje e shpifje i z. Brataj,  i cili është një provë e fortë që tregon stereotipin e tij. Opinioni im p ër z. Brataj është se ky nuk pranon kritikat, vërejtjet, dialogun apo dhe respektin në marrëdhëniet kolegjiale.  Ka shfrytëzuar postin, për të denigruar kritikët, duke përdorur faqen e urgjencës kombëtare si dhe mediat shërbëtore të qeverisë.

Reagimet e qytetarëve

Nik Peta: Ti Skënder Brataj je nje maskara i paparë. Le Italinë dhe u mundove të marrësh me privatizim urgjencën kombëtare. I kishe bërë mirë llogaritë dhe të kishin dalë se mund të fitoje 100 milion ë lekë. Për këtë arësye bëre një reformë mjaft të ndyrë, duke i monopolizuar të gjithë thirrjet e urgjencës në Tiranë , e këtë numër telefoni ja jepje Urgjencës Elbasanit, e cila të merrte në telefon e i thoje për së dyti problemin që kishe. Deri sa ambulanca e Elbasanit të shkonte në një fshat të thellë, pacienti kishte mbaruar punë. Ja këtë bëre ti, Skënder Brataj, njeri i ndyrë dhe një profesionist mediokër.

Tasha Cipi: Kur kërma është në gërhamat e fundit, ulërin deri në piskamë. E di kërma, që është i dështuar totalisht, prandaj përpëlitet. Doktor Iliri, je akoma më i nderuar. Puna, përkushtimi yt, profesionalizmi, të kanë evidentuar, duke qenë fituesi i merituar, çmim  që t’a ka dhuruar populli.

Shefqet Jolla: Sekti Rilindjes duhet shpallur organizatë mafioze, që punon kund ër interesit qytetar dhe të ndalohet me ligj.

Guri Shkëmbi: Oooooo, shërbëtori i oborrit të Surrelit, mjeku edhe në majë të malit është mjek, është  human, nuk është shërbëtor oborresh aristokratësh pa vlerë.

Fran Haçi: Ky  drejtori i Urgjencës Skënder Bratjaj, është një copë plehrë që e kam atakuar natën dytë në Thumanë për ndihmat, ku ishte me një çadër plazhi dhe kërkoi që ndihmat t’i menaxhonin këta demek, aty e kam njohur çfarë mostre është.

Lulezim Kita: Nuk është turp se ke punuar doktor në Spille, të jesh krenar, pasi gjithë komentet e banorët  të asaj zone t ë vler ësojn ë me not ën 10. Turp  është të gënjesh e të vjedhësh e t’i lëpihesh Kryeministrit Hajdut. Të dy e kanë degraduar shërbimin në spitalin e QSUT.

Frrok Bardhi: Skënder Brataj bën gjithçka për gjithçka, për të marrë vëmendje, dhe për të shpërqëndruar qytetarët për dështimin e tij dhe të QKUM-thes së tij. Çdo dalje e bën për t’u dukur, çdo veprim i tij është propogandë. Edhe kur flet për Ty, kërkon vëmendjen e qytetarëve. Atë e njohin mbarë Shqipëria dhe më tej. Kishte humbur ca kohë, përsëri, nuk i rrihet, e ka ves. Bojkotoje Ilir, mbidh faktet dhe plase në Organet Ligjore, deri tani mund të jenë ankuar ndaj tij disa dhjetra qytetarë.

Moza Qoshja: Skënder Brataj duhet ta dijë se Spillea është disa herë më e bukur dhe e civilizuar se zonat e thella të Vlorës nga është vetë ai, (mjeti më i përdorur është gomari në malësinë Vlorës). Është turp të përdorë bullizëm një drejtues. Keqardhje për nivelin ku i degradoi rilindja.