PD, Basha: Modeli i Ramës është krimi, oferta për fermerët hashashi, punësimi, në arat me kanabis

359
Sigal

Gazeta Telegraf/


Hashashi
është kultura bujqësore që u ofron Edi Rama fermerëve dhe arat me kanabis,
vendet e punës për shqiptarët. Këtë deklaroi kryetari i Partisë Demokratike,
Lulzim Basha gjatë dëgjimit dhe bashkëbisedimit me drejtues të strukturave të
Partisë Demokratike në degën 11 në Tiranë. Edi Rama që si
model ka kriminel e trafikantë si Elvis Roshin, Armando Prengën dhe Artur
Bushin, kërkon t’ju imponojë modelin mësuesve dhe pedagogëve, tha zoti
Basha. 


“Gënjen fermerët e shkretë të cilëve u premtoi rritje të subvencioneve dhe
iu  mori dhe subvencionet që kishin, për t’ua dhënë 11 miqve të tij, 220
milionë dollarë . Flet me fermerët që s’kanë prodhim bujqësor dhe u thotë: “Si
jeni me kanabisin?”. Kur e di fare mirë që kanabisi mbillet në Shqipëri 
vetëm me lejen e Edi Ramës dhe vetëm me të licencuarit e Edi Ramës, se kushdo
tjetër që del jashtë kooperativës së kanabisit të Edi Ramës dhe Saimir Tahirit,
goditet. Flet me mësuesit, ky që si model u solli shqiptarëve krimin,
kriminelët, Elvis Roshin, Artur Bushin dhe Armando Prengën me kompani. E sheh
veten e vet, në rastin më të mirë, si një drejtor burgu dhe shqiptarët si të
burgosurit e tij që mund t’i keqtrajtojë njësoj si në kohë të diktaturës.”


Në fund të mandatit, tha zoti Basha, Edi Rama s’ka asnjë bilanc të qeverisjes
së tij. 300 mijë vendet e reja të punës, shëndetësia falas, mbështetja e
fermerëve, ulja e çmimit të energjisë dhe naftës, janë mashtrimet për të cilat
Edi Rama duhet të japë llogari para shqiptarëve dhe jo të fshihet duke fajësuar
të tjerët, theksoi zoti Basha.


“Fajin për këto 3 vite të keqqeverisjes e paska Partia Demokratike, fajin e ka
opozita, fajin e ka media, fajin e ka populli , vetëm Edi Rama nuk ka faj. Me
këtë teori bredh nga jugu në veri. Shqiptarët kërkojnë zgjidhje dhe ne kemi
ofruar një rrugëzgjidhje që kalon përmes bashkimit të të gjithë qytetarëve të
të gjithë faktorëve politik e shoqëror në një aleancë të madhe vlerash për t’ia
kundërvënë aleancës së drogës të krimit dhe të korrupsionit.”