New York Post: Lidhjet e Dorian Duçkës me bosin e kompanisë kineze, Ho, i arrestuar për pastrim parash, Hunter Bidenin dhe Ramën

33
Sigal

Gazeta e madhe amerikane New York Post ka hedhur dritë mbi detaje të reja të hetimit ndaj ish-agjentit të FBI-së, McGonigal dhe lidhjeve të tij të ngushta me djalin e Presidentit Biden, Hunter Biden.

Nga hetimet e gjykatës dhe Kogresit amerikan, kanë dalë në dritë detaje të reja që faktojnë implikimin e rëndë të kryeministrit Rama në këtë aferë dhe lidhjeve të këshilltarit të Ramës, me kompani kineze për të cilat punonte njëkohësisht Duçka.

Në artikull thuhet se Dorian Duçka ka qenë ndërmjetësi i bosit të kompanisë kineze “CEFC” (ku punonte edhe vetë), djalit të Presidentit Biden dhe Ho, bosit të kompanisë kineze Ho.

Shkrimi i plotë i New York Post:

Dëshmitari i zhdukur për korrupsionin e Biden

Gal Luft, “dëshmitari i zhdukur” i hetimit të korrupsionit të Biden, i ka ofruar prova të reja hetimit për shkarkimin nga Dhoma e Përfaqësuesve në lidhje me një Spiun të FBI-së që informoi Hunter Biden se partnerët e tij kinezë ishin përmendur në katër aktakuza të vulosura në vitin 2017 nga prokurorët federalë të Manhatanit, në Distriktin Jugor të Nju Jorkut.

Profesori izraelit dhe ish-oficeri i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit ka qenë në arrati për gjashtë muaj, pasi ka hequr dorë nga lirimi me kusht në Qipro, ku ai ishte në pritje të ekstradimit në Shtetet e Bashkuara me akuza për armëmbajtje dhe lobim të huaj, të ngritura gjithashtu nga SDNY.

Në një letër të hapur drejtuar përfaqësuesve James Comer (R-Ky.), Jim Jordan (R-Ohio) dhe Jason Smith (R-Mo.), tre kryetarët e komiteteve të Dhomës së Përfaqësuesve që drejtojnë hetimin e shkarkimit, Luft pretendon se informimi për drejtuesit kinezë i CEFC erdhi në të njëjtën ditë kur djali i parë shkroi një mesazh WhatsApp duke tronditur një punonjës tjetër të CEFC-së për miliona dollarë për një çështje “shumë konfidenciale dhe të ndjeshme ndaj kohës”, ndërsa pretendonte se babai i tij ishte në dhomë me të.

“ Unë jam ulur këtu me babanë tim dhe ne do të donim të kuptonim pse angazhimi i marrë nuk është përmbushur,” i shkroi Hunter punonjësit të CEFC Raymond Zhao më 30 korrik 2017, në një mesazh WhatsApp që iu prezantua Kongresit në qershor gjatë dëshmisë nga sinjalizuesi i IRS Gary Shapley.

“Unë do të sigurohem që midis burrit që është ulur pranë meje dhe çdo personi që ai njeh dhe aftësisë time për të mbajtur mëri, do të pendoheni që nuk keni ndjekur udhëzimin tim. Unë jam ulur këtu duke pritur thirrjen me babanë tim.”

Më vonë atë natë, ekzekutivi i CEFC, Patrick Ho, i cili po qëndronte në një hotel në Manhattan, mori një telefonatë urgjente nga presidenti i CEFC Chan Chauto në Shangai, i cili i tha të largohej menjëherë nga SHBA, sipas Luft, i cili flet rregullisht me Ho.

Të nesërmen, Ho fluturoi për në Hong Kong, ku qëndroi për katër muaj.

“Problem”

Zhao i tha Hunter-it në një WhatsApp vijues më 31 korrik 2017, se “CEFC është e gatshme të bashkëpunojë me familjen. Ai mendon se tani prioritet është zgjidhja e problemit të përmendur mbrëmë.”

Luft beson se çështja “problematike” dhe “shumë konfidenciale dhe e ndjeshme ndaj kohës” që Zhao dhe Hunter diskutuan ishin aktakuzat sekrete të SDNY.

Brenda nëntë ditëve nga mbyllja e ¬WhatsApp, CEFC do t’i dërgonte 5.1 milionë dollarë subjekteve në SHBA për t’i transferuar te Hunter.

Luft, i cili gjithashtu kishte fituar para përmes një partneriteti me CEFC, fluturoi në Hong Kong për të parë Ho më 14 gusht 2017, dy javë pas largimit të tij të papritur. Ho i tha atij për paditë e SDNY dhe se Hunter kishte një nishan brenda FBI-së që e kishte informuar. Nofka kineze për Spiunin ishte “Një sy”.

Java e tmerrshme: Shtëpia e Bardhë kërkon që organet e lajmeve të sulmojnë hetimin për shkarkimin e GOP – dhe ata i shkojnë atij

“Ekzistenca e një spiuni të mundshëm brenda FBI-së dhe/ose Departamentit të Drejtësisë, i cili u ka përcjellë individëve kinezë informacione rreth aktakuzave të vulosura, me sa duket, deri më sot nuk është zgjidhur kurrë”, shkroi Luft në letrën e tij drejtuar Comer. “Ndoshta Kongresi duhet ta hetojë këtë çështje si pjesë e hetimit të tij për shkarkim.”

Informacioni për drejtuesit e CEFC erdhi në një fazë vendimtare në negociatat e tyre për të blerë në kompaninë ruse të energjisë në pronësi të Rusisë Rosneft dhe erdhi vetëm 10 ditë përpara një takimi kurioz midis një punonjësi të CEFC në Shqipëri dhe ‘G-man’ Charles McGonigal, atëherë shefi i kundërzbulimit në Zyra e FBI-së në Nju Jork, e cila kishte vëzhguar Ho dhe bashkëpunëtorët e tij.  McGonigal u deklarua fajtor të premten për fshehjen e të paktën 225,000 dollarëve në para të gatshme nga një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare.

Më 8 shtator 2017, CEFC njoftoi planet e saj për të blerë një aksion prej 9.1 miliardë dollarësh në Rosneft.

Më 9 shtator 2017, McGonigal takoi Dorian Duckën, një punonjës i CEFC dhe bashkëpunëtor i Hunter Biden, në Shqipëri, sipas aktakuzës së tij. Në takim ishte edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Me kërkesë të Duçkës, McGonigal i kërkoi Ramës që të jetë i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse.

Më 10 shtator 2017, Hunter nënshkroi një letër angazhimi të avokatit për të përfaqësuar Ho të CEFC-së për një mbajtës prej 1 milion dollarësh.

Sipas Luft, diku në shtator 2017, Hunter dhe xhaxhai i tij Jim Biden fluturuan në Hong Kong për të takuar Ho dhe i kërkuan atij t’u blinte dy iPhone “me djegie” përpara se t’i thoshte se bregdeti ishte i pastër për t’u kthyer në Nju Jork. Por kur Ho u kthye në SHBA më 17 nëntor 2017, ai u arrestua në aeroportin JFK me akuzën për ryshfet dhe pastrim parash.

Thirrja e parë e Ho ishte me Jim Biden, duke kërkuar Hunter. Hunter më pas i kërkoi një avokati tjetër, Edward Kim, të bënte punën ligjore. Kim i kërkoi Hunterit në një email pasditen e arrestimit të Ho “të gjente emrat e agjentëve të FBI-së me të cilët folët, kjo do të ishte e dobishme”. Hunter u përgjigj: “Po punohet për të.”

Më 19 nëntor 2017, McGonigal pati një tjetër takim në Shqipëri me Duckën, sipas aktakuzës së tij.

Se si McGonigal përshtatet në foton e Biden-CEFC është ende për t’u përcaktuar, por ai ishte në krye të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork në kohën kur SDNY po vëzhgonte Ho dhe bashkëpunëtorët e tij, kështu që ai duhet të ketë qenë në dijeni të lidhjes së Hunterit.

Comer e përshkroi informacionin e përfshirë në letrën e Luft të dielën si “të dobishëm” dhe tha se mezi priste të hetonte pretendimet e tij për një nishan të FBI-së. Komiteti i tij është ende i interesuar të intervistojë Luft.

“Ne marrim shumë këshilla dhe hapi tjetër është të verifikojmë saktësinë e pretendimeve,” tha ai.

Personazhe hije

Koha e Luft-it është e rastësishme sepse hetimi për shkarkimin e korrupsionit të Biden që fillon të enjten do të ripërqendrojë vëmendjen te Kina. Comer do të zbulojë dy pjesë të reja të provave këtë javë, duke përfshirë një tela të re kineze për anëtarët e familjes Biden dhe dokumente të reja të ofruara nga sinjalizuesit e IRS.

Comer u përgjigj gjithashtu ndaj kritikave të demokratëve ndaj hetimit të tij për përpjekjen për të intervistuar personazhe të dyshimtë, duke thënë: “Ky është një reflektim për Biden, jo hetimi ynë”.

Kur demokratët e shanë për herë të parë në qershor se donte të intervistonte Luftin, të cilin e quajtën “spiun kinez” për shkak të lidhjes së tij me CEFC, Comer pati një rikthim shkatërrues: “Gjithçka që di është se Luft po merrte para nga e njëjta kompani. Bidenët po merrnin para nga … A është djali i presidentit një spiun kinez? Ata morën para nga e njëjta kompani.”

Deputeti Dan Goldman (D-NY) ndërhyri: “Kujt i intereson nëse ata kishin para nga e njëjta kompani?”

Dhe kjo është ndoshta përmbledhja më e përsosur e pozicionit të pambrojtur të demokratëve për të mbrojtur të pambrojturit ndërsa hetimi i shkarkimit fillon këtë javë.