Negociatat/ Presidentja e Komisionit Evropian shuan shpresat për Tiranën dhe Shkupin. Çfarë tha ajo në Samitin e liderëve të BE

368
epa07927496 President elect from the European Comission Ursula von der Leyen arrives at the EU headquarters for a Brexit summit in Brussels, Belgium, 17 October 2019. According to reports, the EU and the British government have reached a deal for Brexit. EPA/STEPHANIE LECOCQ
Sigal

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, nuk sheh shpresë në horizont për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

“Fatkeqësisht, nuk ka shenja pozitive për një vendim për fillimin e negociatave të pranimit në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore”, theksoi ajo, teksa mori pjesë në samitin e liderëve të BE-së.

“Më vjen shumë keq sepse besoj me vendosmëri se të dy vendet kanë bërë përpjekje të mëdha për të ecur më afër standardeve evropiane dhe meritojnë një sinjal pozitiv,” theksoi von der Leyen.