“E kemi kërkuar prej kohësh”, ish-ministri i Shëndetësisë tregon pajisjen e rëndësishme për të prekurit me Covid-19: Më në fund e sollët!

43

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, ka vlerësuar vendimin e Ministrisë së Shëndetësisë për të sjellë një pajisje për ndarjen automatike të plazmës, duke thënë se opozitës i shkoi ‘goja mbrapa qafës’ duke e kërkuar këtë pajisje.

Mes të tjerash, ish-ministri kërkon që të “përmirësohen kapacitetet laboratorike ne dy drejtime, per titrimin sasior te antigeneve IgG saktesisht dhe per te shkuar drejt percaktimit te IgG neutralizuese, shume te rendesishme keto te dyja ne ate lloj mjekimi”.

Postimi i Shehut:

Me ne fund e sollet nje pajisje per Plasma Aferesis, OK!

Na shkoi “goja mbrapa qafes” duke jua kerkuar, dhe ju ironizonit!

Eshte kjo nje pajisje e insistuar nga ne prej kohesh, e rendesishme jo vetem per plazmen hiperimune Covid, por dhe per shume procese te tjera ne Qendren e Gjakut, qe duhej te ishte instaluar aty prej kohesh; ne fakt duhet me shume se nje e tille.

Megjithate me mire vone se kurre, qofte dhe per te degjuar keshillat e mendimet ndryshe!

Tashti meqe jemi te ajo plazem, e cila ka nje sere indikimesh pozitive ne mjekimin e nje pjese te te semureve Covid, vazhdoni me tej sic edhe perseri jua kemi thene:

–Permiresoni kapacitetet laboratorike ne dy drejtime, per titrimin sasior te antigeneve IgG saktesisht dhe per te shkuar drejt percaktimit te IgG neutralizuese, shume te rendesishme keto te dyja ne ate lloj mjekimi.

Keto metoda se paku ne laboratorin tone qendror duhet te realizohen, pa u justifikuar me disa vende per te dytat.

Dikush nga ju mund te thote me negativizem se kjo eshte “shkence”, sic u shpreh per testimin masiv ne shkolla qe jua kerkuam-une do tju pergjigjesha ky eshte eshte zhvillimi.

Zhvillimi e permiresimi i metodave mjekuese, konkluzioneve strategjike e programative, masave afat shkurter deri afat gjate, behet nepermjet shkences e jo empirizmit apo PPP me te cilat ju e keni goditur rende kerkimin e progresin, qofte edhe per te perballuar rreziqe sic eshte kjo epidemi Covid.

E kunderta quhet talebanizem, gje qe ju e implementuat edhe per laboratoret per muaj te tere duke goditur rende zhvillimin, pra dhe qytetaret.

 

Më të lexuarat

Debati në Athinë i Ramës për çështjen e detit,

Debati në Athinë i Ramës për çështjen e detit, ja çfarë shkruan media turke

Plas mes deputetëve/ “Mos guxo të kakarisësh si zhabë

Plas mes deputetëve/ “Mos guxo të kakarisësh si zhabë kanalesh”, Alimadhi ‘shpërthen’ ndaj Murrizit me tone të forta: Si e more të drejtën e studimit para viteve ’90, kur mua më pështynin me gëlbaza në rrugë?

Ndryshimet kushtetuese ende në ngërç, reagon zyra e OSBE-ODIHR

Ndryshimet kushtetuese ende në ngërç, reagon zyra e OSBE-ODIHR në Varshavë

“S’është e lehtë që të ti thuash

“S’është e lehtë që të ti thuash ‘jo’ një partie të madhe”/ Reagon pedagogu i njohur, përfaqësuesi i Nismës “Thurje”, zbardh detajet e partisë

Çfarë ndodhi? Ramush Haradinaj dhe i vëllai Dauti në

Çfarë ndodhi? Ramush Haradinaj dhe i vëllai Dauti në probleme me Drejtësinë, akuzohen se kanë…

“Udhëheqësi ynë historik”, Taulant Balla uron Fatos

“Udhëheqësi ynë historik”, Taulant Balla uron Fatos Nanon për ditëlindje: Nën drejtimin e tij u formësua…

A do të jetë Mirush Kabashi kryetar i ‘Nismës’?

A do të jetë Mirush Kabashi kryetar i ‘Nismës’? Hajdari thyen heshtjen dhe zbardh detajet, zbërthen takimin me ambasadoren: Ja çfarë u diskutua gjatë darkës që konsumuam

Gjykata Kushtetuese gati në fund të vitit? Ferhati tregon se

Gjykata Kushtetuese gati në fund të vitit? Ferhati tregon se çfarë pritet të ndodhë: Vështirë, por…

“Armando Duka e Koço Kokëdhima po bëjnë partinë

“Armando Duka e Koço Kokëdhima po bëjnë partinë e po u mohojnë shqiptarëve…”, shpërthen Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Duhen ca të vërteta!

“Kush është për burg, do të shkojë në

“Kush është për burg, do të shkojë në burg!”, Gazment Bardhi paralajmëron ndryshimin e madh

“Heqja e ligjit të luftës, gur themeltar për të hapur

“Heqja e ligjit të luftës, gur themeltar për të hapur një epokë të re”, kryeministri Rama jep mesazhet e forta politike nga Athina

Ish-zv.kryeministri i Berishës bën reagimin e papritur: Pse Rama duhet

Ish-zv.kryeministri i Berishës bën reagimin e papritur: Pse Rama duhet të fitojë mandatin e tretë