Dr.Petrit Vargu: Kush e ka gënjyer kryeministrin për Zvicrën?

120

Nga Dr.Petrit Vargu

I nderuar kryeminister!

Sa here te shoh me lindin pyetje te reja. Meqenese jeni shume transparent doja t’ju pyesja:

1)Si shpjegohet qe pacientet jane te gjithe neper qytete? Mos valle sherbimi shendetsor nuk shtrihet dot ne fshat edhe ne raste alarmi?

2)Ju thoni qe i keni bllokuar linjat ajrore ne momentin e duhur dhe jeni vendi pare ne Europe. Atehere perse i pyesni njerezit a keni qene ne Itali dhe gjurmoni kontaktet me Italianet ne dy javet e fundit? E shikoni pra qe linjat duhet ishin bllokuar me pare.

3)Ju thoni qe Zvicra i ben tampone vetem mbi 65 vjecareve. Nuk eshte e vertete. Vetem ne qarkun e Bernes behen 3000 tampone ne dite. Shiko statusin tim te meparshem ku e faktoj.

4)Kush pervec jush thote qe ne momentin e duhur do themi gjerat dhe do marrim masat e duhura? E keni totalisht gabim e gjithe bota punon me projeksione pasi kjo eshte lufte e gjate.

5)Sa shkelje ligjore ka tenderi i respiratoreve qe po beni? Nuk beni dot nje tender normal? Si shpjegohet qe ka kohe levrimi rreth 1 jave nga disa kompani qe japin mall kinez. Mos valle e kane blere dhe jane ne stok? Deri tani keni nje njeri te intubuar neper spitale. Pse u dashkan te vijne per 6 dite kur keni deklaruar se keni 150 respiratore.

6)Me te drejte ju thoni qe jemi ne gjendje lufte. Por kjo lufte nuk behet me plumba. Ne kete rast plumbat quhen tampone dhe kite. Sa te tilla kemi? Armiku nuk mbytet me duar.

7)Ne menyre shume kalorsiake opozita ka shtrire doren e bashkepunimit. Pse e refuzoni?  Mos valle nese strukturat e opozites do te futen ne loje mund te merren vesh gjera te cilat nuk duhet te merren vesh?

8)Nese nuk kemi tampone,pse nuk urdherohen privatet te fusin rapid test dhe atyre qe i del pozitiv te bejne kunderproven neISHP? Keshtu kontrollohet gjithe shqiperia dhe realizojme kontrollin ne tapet per nje vend te varfer si i yni.Nje rapid test ben rreth 10$.

9)Meqenese karantina nuk u perdor asnjehere ,perse pacientet qe jane asimptomatike pas mjekimit ,vazhdojne rrine ne spitale dhe nuk shkojne ne qendra rehabilitimi dhe ti behen tamponet kontrollues? Mos e ktheni spitalin infektiv ne nje bombe infektive me gjithe dizifektimin e perditshem qe i behet.

10)Merr masa per infektimin e mjekeve pasi do ngelesh pa mjeke dhe mjeket do te behen burim infeksioni per te tjeret. Faktet tregojne qe ju nuk i doni mjeket.Kete e tregon numri i te denuarve gjate qeverise tuaj.Por beje per shqiptaret.

11)Dje deklaruat qe po te prishim PPP ,kompanite na hedhin ne gjyq. E thene ndryshe ia ke dorezuar celsat shendetesise disa kompanive te vogla dhe je i pafuqishem te besh ato qe duhen bere. A ka pergjegjes per kete?

Te nderuar opozitar dhe jo! E nderuar politik shqiptare! Nese doni te rrespektoheni nga populli duhet te beni dicka me teper se kaq qe po beni.

Nuk shtyhet me denoncime. Asnje lufte nuk eshte fituar me deklarata. Lufta nuk fitohet me deklarata por me strategji e marrje pergjegjesish.

https://www.srf.ch/article/18313514/amp?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR2IM2O0DABx4NsKuKtgvQgwgQxCeE3eYGHueKXkvoCIrogweMcotKTQ5PA