Agim Nesho: Escobar foli pasi ja kërkoi ambasadorja Kim. Shqipëria, një regjim hibrid!

124
Sigal

I ftuar në një emision, ish-ambasadori Agim Nesho ka folur për deklaratën e Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar, në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Diplomati theksoi se kjo është një deklaratë normale dhe në nivelin e zotit Eskobar pasi kërkesa vijnë edhe nga aktorët lokalë si ambasada e SHBA-së në Tiranë, për të ndërhyrë në zgjidhjen e situatave të tilla.

Nesho: Këto deklarata janë normale dhe në nivelin e zotit Eskobar pasi kërkesa vijnë edhe nga aktorët lokalë si ambasada e SHBA-së në Tiranë, për të ndërhyrë në zgjidhjen e situatave të tilla.

Një deklaratë që tregon se proceset që ndodhin në Shqipëri nuk njihen në thellësi, amerika deri tashmë pavarësisht dëshirës për të qënë e involvuar në rajonin e Ballaknit dhe ne kemi nevojë që amrika të jetë prezente këtu, por jo si klienteliste, jo duke përcaktuar ose orkestruar ato procese që janë të domosdoshme për vendet.

Vetë procesi që kanë përfuduan demokratët me referendumin e tyre dhe kuvendin e 11 dhjetorit, e pa qartë opinioni publik se tendenca për të reformuar partinë djhe për të qënë një opozitë e vlefshme për të ardhmen e vendit, për të ndaluar fenomenin e lidhjes së politikës me krimin, për korrupsioni galopant, për mos kontrollimin e qeverisë, për mostransparencën. Shqipëria çdo ditë e më shumë po del nga rruga demokratike dhe është një regjim hibrid i cili ka një kosto jo vetëm për Shqipërinë por për të gjitha forcat politike në botë.  

Kemi rastin që është e hapur që fondacioni Shoqëri e Hapur e Soros, ka lobuar që Vuçiç dhe Rama të krijojnë një proces paqeje të qëndrueshme në Ballkan dhe është një mundësi që ata e shohin si një proces që ndihmon.