E njihni JOHN WAYNE? Ishte radha e tij, të përballej me marksistët banditë…

341
Sigal

Nga Dritan Kaba

Shume pak nuk e njohin aktorin e jashtezakonshem te filmave western dhe me teme nga lufta e dyte boterore John Wayne. Brezat e meparshem prisnin oret e vona te nates te shihnin nje filme te tij tek “dhjeta”, kanali qe pese transmetonte TVSH dhe ishte frekuence e transmetimit te RAI UNO. Shume te tjere prisnin kur hiqeshin zhurmuesit per te ndjekur filmat western. Me te “nderuarit” ishin durrsaket, vlonjatet dhe nje pjese e Tiranes se Re ne Kinostudio ku gjate veres mund te depertonin valet e TELE DUE e cila teansmetonte shume nga filmat e Duke, siç thirrej nga miqte John.
Wayne eshte gjendur nen goditjet e marksisteve te California-s. Ata bene nje mbledhje te Partise Demokrate, tashme e kthyer ne komuniste marksiste dhe mbeshetese e hajduteve, dhunuesve te ligjit dhe prones, terroristeve qytetas, ka kerkuar te hiqet emri i tij nga aeroporti Orange County. Duke pasur shumicen ata e miratuan kerkesen e Partise Demokrate Marksiste Komuniste.
Per nderin e punes dhe perkushtimit te tij, Wayne, eshte nderuar me Medaljen e Kongresit dhe Medaljen e Lirise nga presidenti amerikan. Si Kongresi dhe Presidenti qe dekoruan John Wayne ishin demokrate! Ishin kohe te tjera ato kur marksizmi ende nuk ishte pjese e udheheqjes se Partise Demokrate. Histri q duken aq larg sa afer eshte kercenimi marksist dhe dhuna leniniste, per sistemin e demokracise per ta zevendesuar me anarkine dhe dhunen komuniste.
Pse e sulmojne Duke? Diku ne nje interviste ka thene mendimin e tij. Marksistet po paten pushtetin te zhvarrosin edhe te hedhin eshtrat ne lume per mendimet. Ashtu siç bene stalinistet e Enver Hoxhes me eshtrat e Gjergj Fishtes. Marksistet kaq ne dore sot, t’i heqin emrin. Po te kishin pushtetin marksistet dhe te ishte gjalle do e burgosnin, do i hiqnin nga qarkullimi beprat dhe krijimtarine e njerezve qe ndriçojne me shkelqimin e tyre diellor, erresiren, dhunen dhe injorancen e marksisteve.

PSE E URREJNE JOHN WAYNE?
Wayne ka qene nje republikan i vendosur. Ai ka qene mbeshtetes i jashtezakonshem i dy presidenteve republikane ne fushatat e tyre. Nixon dhe Reagan kane pasur mbeshtetjen e tij te pakufizuar. Njeri per fushaten e zgjedhjes se tij ne 1968 dhe Reagan per zgjedhjen e tij si guvernator i Kalifornise. Ai ka qene gjithe jeten nje antikomunist i patundur. John se bashku me Reagan kane qene nga personalitetet e artit dhe kinematografise qe ngriten zerin per rrezikun komunist qe shperndahjen nga Hollywood. Ideologjia e anarkise, marksizmit, urrejtja ndaj familjes, kombit dhe besimit ne Zot behej dhe behet pikerisht nga prodhimet e kesaj kuçedre propagandistike komuniste. Filma te tere te mbushur me perdhunime, dhune, me figura heronjsh te karteleve te droges, hymnizime te jetes se shthurrur. Ne filmat e Hollywood ne nje kohe u vendos te hiqej nga skenat e filmave cigarja si e demshme, por jo marrja e drogave nga te rinjte. Ne skena e tyre shikon te rinj te “lumutur” qe marrin droge gjithfarllojesh, por nuk lejohej te tregohej nje burre apo grua duke pire cigare. Nejse keto jane nje teme me vete, te kthehemi tek Wayne. Emri tij eshte ne shkolla, rruge, fondacione. Ai eshte i gdhendur ne gati 150 filma.
Emrin edhe kontributin e tij nuk mund ta njollosin as ta neperkembin marksistet e rilindur!

Kush eshte John Wayne

Filmografia e John Wayne është e gjërë ajo filon me filmin Brown of Harvard të xhiruar më 1926 dhe vazhdonë me filma të shquar si Men Without Women, Arizona dhe deri në filmin e tij të fundit në vitin 1976, The Shootist. Gjatë jetës së tij John Wayne ka luajtur në afro 150 filma artistik që kryesish kanë për temë jetën e “Perendimit të Egër”. John ka shume role ku ka karakterizuar heronjte amerikane te Luftes se dyte boterore

Image may contain: 1 person, hat, text that says 'DOWN WITH DUKE? Hollywood star's name should be removed from airport, Dems say'