Bardhyl Berberi/ Ja pse u rrëzua e majta në Pogradec

587
Në këto ditë fushate po dëgjojmë gjëra të padëgjuara .Opinioni publikdukej se po bëhej I pandjeshëm ndaj skandaleve ,korrupsiuonit ,vrasjeve , përdhunimeve ,mashtrimit të politikanëve ,mungesës së transparencës ,shkeljen e të drejtave të njeriut .? Kjo ishte aspekti I parë I një qetësie olimpike ,por sovarani që ka parë dhe ka dëgjuar gjithcka që është bërë në kurrizin e tij e kishte vendosur që t`I ndëshkonte me votë ata që nuk e respektonin ,ata që që pëshpërisnin nëpër locale : Unë votoj , Ti voton , Ne fitojmë .Hesapet në Pogradec ishin bërë që e majta duhet të fitonte me patjetër duke u nisur nga shifrat e zgjedhjeve të kaluara pasi e majta në këtë rrethin e Pogradecit ka pasur 14 . 745 mijë vota plus më shumë se demokratët .Por populli nuk pyet ai është vullkan ,kur paraardhësit abuzojnë me pushtetin dhe kanë menduar vetëm për xhepat e tyre ai të rrëxon nga kali kushdo qoftë .Madje të rrëxon pikërisht atje ku t`I mendon se I ke bastionet e tua .Pogradeci me njerëz të mirë dhe të urtë por dhe një qytet tepër I kulturuar I dy korifenjëve të mëdhenj I Lagush Poradecit dhe I Kutelit ashtu qetësisht I rrëxoj Ata që mendonin se populli ishte si tufë delesh edhe pse njihet si bastion I të majtëve .Së pari flitet se një masë e madhe socialistësh ka bashkuar votën me demokratët .Pse ! Sepse ata morën pushtetin me shumicë dhe ngelën papunë .Pothuajse të gjitha vëndet kyce u emëruan anatrë të LSI edhe pse nuk e meritonin gjitha ato poste drejtuese , jashtë cdo kriteri .Ndërkohë inelektualët e majtë të PS numuronin yjet . Atyre po ju dhimbnin sytë nga këto emërime por skishin se cafr ti bënin qendrës e cila kishte bërë aleancë me LSI për interesa madhore .Së dyti ishte rasti që ata të hakmerreshin ndaj LSI për atë kualicion të “cmendur” që bëri me PD dhe I la dhe katër vjet të tjera socialistët me lëpirse në dorë .Socialistët për hir të sëvërtetës nuk mund ta honepsin që me marrjen e qytetit të |Pogradecit të thellohej ky hendek akoma më shumë dhe ta linin në dorë të LSI së . 
Dhe së treti ishte një hakmarrie edhe e pronarve të vjetër pogradecarë të cilët qëkur kanë ardhur socialistët nuk kanë marrë asnjë këst nga ato që iu janë miratuar me vendim qeverie të 6 dhjetorit 2011 etje vendime te demokrateve kanë ngelur tek 57 % që në kohën e paguar nga demokratët .Qeveria socialiste ka menduar vetëm për të përndjekurit .Ndërkohë që me pompozitet janë shpërndarë legalizimet me spektakle shou po lekët e këtyre pronarve që iu kanë zënë tokën ku kanë shkuar ! E djathta mori pothuajse të gjitha votat në zonën e Mokrës atje në Mokrën e Sipërme ku drejtonte LSI ja u shkaërruan dy rezervuarë gjigandë të Mujazës njëri me 5 milion metër3 ujë dhe tjetri me 3,5 milion meter 3 për të marrë tubacionet abuzuesit për skrap duke ngelur gati 30 fshatra pa vaditje prej më shumë se dy vjet Por tashmë në shkallët e pallatit të sportit tifozllëku është shndërruar për votat e këshillit Bashkiak .Të vjen keq që ata që pretendonin të kapnin këshillin Bashkiak ishin persona pa shkollë të lartë apo mbaruar një bicim shkollë me korespondencë apo në Universitete private ? Kjo lukni të paaftësh janë turrur të kapin patjetër një vend në këshillin Bashkiak … Kuptohet këta njerëz kanë para por ju duhet që të jenë në Këshillin Bashkiak për të mbrojtur disa biznese të paligjëshme që ata kanë ndërtuar në të kaluarën apo që do të abuzojnë edhe në të ardhmen .I gjitha qyteti Pogradecit habitet që një investim për shtrimin me pllaka të rrugës buzë lumit një rrugë qindra vjecare është bllokuar pikërisht nga një antare dhe kandidate për këshilltre bashkiake e cila ka hyrë padrejtësisht në pjesën e rrugës duke lënë punimet përgjysëm dhe rrugën e bllokuar prej gati 1 vit ! 
Ky është një cast I rrezikshëm për një popull që kur sheh abuzuesë që I prishin cilësinë e jetës dhe më pas duan dhe petkun e të zgjedhurit për t`u bërë një cadër për të mbrojtur abuzimet e tyre .Kjo mund të quhet një pikëvdekje që sjell shkatërrimin moral të shoqërisë dhe të individit të ndershëm .Shikojin listat e partive të kandidtëve për këshilltare .Kishin ndryshuar ditet e fundit nje inspector arsimi nje djale I ndershem dhe shume I afte profesionalisht pasi po behet biznes me lista .Një pjesë janë pa arsim të lartë ndërsa pjesa dërrmuese ka kandidatë me shkolla të larta private apo me korrespondencë ! Ku janë të tjerët , personalitet dhe njerzit e shquar të qytetit .Atyre jua ka zënë rrugën këtë dështakë të cilët luftojnë me cdo mjet të kapin Këshillin Bashkiak …Mëndjet e ndritura që mund të cojnë qytetin përpara ndjehen të flakur I vetmi shpëtin I tyre është të mbyllin gojën ata nuk mund të shesin shpirtin të bëhen servilë dhe të futen nëpër këto parti ..Në asnjë vend të Europës nuk ndodhin ngjarje të tilla si këto …Këta servilë me një kulturë gjysmake me shkollë nate apo me diploma falco apo të marrë me para e kanë vënë përfund shoqërinë shqiptare ,duke mbjellë dyshime serioze mbi moralin ,nderin talentin dijet vlerat dhe antivlerat . 
Sot po t ë jesh I ditur dhe I kulturuar nuk mund të cash murin e të paaftëve që të quajnë si jashtë mode. Jetojmë në një shoqëri grixho ,grija nuk është ngjyrë në vetëvete ajo përftohet nga përzierja e të zezës me të bardhën, qëndron në mes të tyre dhe në këtë mënyrë i mungon si njërës, ashtu edhe tjetrës. Shqiptarët duke menduar më shumë bardhë e zi e kanë pranuar, janë ambietuar me të, i janë përshtatur. Gjithmonë kanë ecur nën një hije-gri si ajo e fundvjeshtës, e cila herë anon nga e errëta, e herë nga drita. Asnjëherë nuk ka shkëlqyer të marrë ngjyrat e dritës dhe asnjëherë nuk është errësuar të humbasë orientimin. Ngjajnë me një muzg të dendur që shfaqet në mbremje ose në të gdhirë. Në mbrëmje, mbetet thjeshtë një muzg që vazhdon të ngryset pa arritur pikën e shuarjes nga errësira e natës, ndërsa në të gdhirë, një agim që nuk e ngrohin kurrë rrezet e arta te diellit. Hija i rri si çadër gjigande duke i prerë rrugën, sipas rastit, shkëlqimit apo skëterrës. Disa vezullime të rralla, por shumë të forta, i kanë mjaftuar të mbijetojë në një fundvjeshtë të gjatë me erëra dhe shira të pandërprerë, që kanë shkaktuar dëme të pallogaritshme. Hija mbetet përherë një gri e zënë. Një horizont i ngushtë e i mbyllur. Pa dyshim që e kam me zgjedhjet lokale .Dëgjuam programe nga kandidatët dhe programet ishin grixho .Nuk vendosin asnjëri dorën për mbi plagët dhe hallet që kanë njerzit dhe qytetet ku ata jetojnë …Pa pritur me erdhi një thënie e Giovani Sartorit : “ Për hir të integritetit intelektual nuk është e ndershme të gënjejmë njerzit duke e quajtur pushtet të popullit atë që në fakt është pafuqi e popullit “
Sigal