Videon ku shfaqet vrasja e të riut, Obama i shqetësuar

414
Presidenti amerikan, Barack Obama, thotë se është “thellë i shqetësuar” për pamjet në një video, ku shihet polici i bardhë duke shtënë në mënyrë vdekjeprurëse kundër të riut zezak.
“Sikur shumë amerikanë, isha thellë i shqetësuar për pamjen e të shtënave fatale ndaj 17 vjeçarit, Laquan McDonald”, ka shkruar mbrëmë Obama në faqen e tij zyrtare në rrjetin Facebook.
Obama ka kërkuar nga amerikanët “që të luten për ata që kanë pësuar humbje tragjike” në këtë Ditë të Falënderimeve, dhe që “të jenë falënderues për pjesën dërmuese të burrave dhe grave në uniformë, që i mbrojnë komunitetet tona me nder”.
Prokurorët e kanë publikuar videon disa orë pasi polici 37 vjeçar, Jason Van Dyke, është akuzuar për vrasje të shkallës së parë të të riut, Laquan McDonald, në tetor të vitit 2014. /Evropa e Lire/
Sigal