Twitter ndalon profilet e përdoruesve që kanë shpërndarë hashtagun ‘Unë mbështes Putinin’

82
Sigal

Twitter ka ndaluar më shumë se 100 llogari që kanë ripërtërirë në mënyrë të përsëritur hashtagun #IStandWithPutin (“Unë mbështes Putinin”), i cili u shfaq në platformë në fillim të kësaj jave në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë.

Një zëdhënës i Twitter tha për NBC News të Premten se kompania ishte ende duke hetuar njerëzit që qëndronin pas profilit dhe se llogaritë e tyre ishin të ndaluara për pjesëmarrje në “sjellje joautentike të koordinuar” dhe shkelje të “politikës së manipulimit të platformës dhe postës së padëshiruar” të Twitter.

Profilet që postuan më shumë #IStandWithPutin kishin vetëm disa dhjetëra ndjekës dhe kishin fotografi të profilit në platformë, gjë që tregon se ato mund të jenë joautentike, sipas NBC News.

Platformat e mëdha të teknologjisë dhe kompanitë e mediave sociale, duke përfshirë Facebook, Twitter, Youtube dhe Reddit, kanë kufizuar aksesin në mediat shtetërore ruse në platformat e tyre dhe kanë demonetizuar përmbajtjen e botuesve të tillë që kur Presidenti rus Vladimir Putin nisi një operacion ushtarak në Ukrainë javën e kaluar.

Në përgjigje të kufizimeve, Rusia ka bllokuar aksesin në Facebook dhe Twitter.

Senatori amerikan Mark Warner u ka dërguar letra kompanive të teknologjisë, duke përfshirë Meta, Twitter dhe Alphabet, duke u kërkuar atyre të frenojnë përhapjen e dezinformatave nga Rusia dhe t’i kushtojnë më shumë burime identifikimit të llogarive false.

“Si një nga platformat më të mëdha të komunikimit në botë, kompania juaj ka një përgjegjësi të qartë për të siguruar që produktet tuaja të mos përdoren për të lehtësuar shkeljet e të drejtave të njeriut, për të minuar reagimet humanitare dhe emergjente ose për të promovuar dezinformata të dëmshme,” shkroi Warner.