Treni i pasagjerëve del nga shinat në Indi, 50 të vde.kur dhe qindra të plagosur

71
Sigal

Dy trena pasagjerësh kanë dalë nga shinat në Indi, duke vrarë të paktën 50 njerëz dhe duke bllokuar qindra të tjerë brenda më shumë se një duzinë autobusësh të dëmtuar, thanë zyrtarët.

Rreth 400 njerëz u plagosën dhe u dërguan në spital pas aksidentit, i cili ndodhi të premten gati 1000 milje në veriperëndim të kryeqytetit Nju Delhi, thanë zyrtarët.

Dattatraya Bhausaheb Shinde, administratori më i lartë në distriktin Balasore, tha se të paktën 50 persona kishin vdekur.

Gati 500 oficerë policie dhe punonjës shpëtimi me 75 ambulanca dhe autobusë iu përgjigjën aksidentit, tha Pradeep Jena, burokrati më i lartë i shtetit Odisha.

Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të çlironin 200 njerëz që dyshohet se ishin bllokuar në rrënojat, tha zoti Shinde.

Amitabh Sharma, një zëdhënës i ministrisë së hekurudhave, tha se 10 deri në 12 karroca të një treni dolën nga shinat dhe mbeturinat nga disa prej autobusëve të dëmtuar ranë në një binar aty pranë, i cili u godit nga një tren tjetër pasagjerësh që vinte nga drejtimi i kundërt.

Deri në tre karroca të trenit të dytë gjithashtu kanë dalë nga shinat.

Agjencia e lajmeve Press Trust of India tha se avioni i dalë nga shinat Coromandel Express po udhëtonte nga Howrah në shtetin e Bengalit Perëndimor për në Chennai, kryeqyteti i shtetit jugor Tamil Nadu.

Kryeministri indian Narendra Modi tha se ishte i shqetësuar nga aksidenti.

“Në këtë orë pikëllimi, mendimet e mia janë me familjet e viktimave. Le të shërohen së shpejti të plagosurit”, shkroi Modi, i cili tha se kishte folur me ministrin e hekurudhave dhe se po ofrohej “e gjithë ndihma e mundshme”.

Pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të përmirësuar sigurinë hekurudhore, disa qindra aksidente ndodhin çdo vit në hekurudhat e Indisë, rrjeti më i madh i trenave nën një menaxhim në botë.