Tërmeti 7.8 ballë i shkallës Rihter godet Alaskën, jepet alarmi për tsunami

154
Sigal

Një tërmet 7.8 ballë i shkallës Rihter ka goditur Alaskën ditën e sotme. Epiqendra e tërmetit ishte në detin e Gadishullit të Alaskës, 105 kilometra në jug—juglindje të Perryville.

Autoritetet dhanë fillimisht alarmin për tsunam dhe më pas e anuluan, por gjithsesi paralajmëruan qytetar që mos rrinë afër zonave të rrezikuara.

Por mediat vendase si dhe specialistë thonë se ky tërmet mund të shkaktojë një tsunami prandaj autoritetet duhet të rrinë në gatishmëri.