Stacioni hapësinor kinez godet Tokën me shpejtësi 27 mijë km/orë

315
Ashtu siç ishte paralajmëruar stacioni hapësinor kinez Tiangong 1 i dalë jashtë kontrollit u përplas me Tokën në zonën e brigjeve të Tahitit mëngjesin e sotëm duke u shpërbërë sapo goditi atmosferën e planetit, shkruan Daily Mail.
Rrëzimi i stacionit hapësinor 9-tonësh prej muajsh ishte bërë pjesë e spekulimeve shkencore mes frikës se pjesë të mëdha mund të binin mbi kokat e njerëzve në Tokë.
Ekpertët nuk ishin në gjendje të parashikonin se ku do të ulej instalimi, i cili ishte afërsisht sa një autobus shkollor nga madhësia, por në fund ajo hyri përsëri në atmosferën e Tokës mbi Paqësorin e Jugut.
Stacioni hapësinor hyri në atmosferë rreth orës 08.15, me orën e Pekinit, dhe shumica dërrmuese e saj u dogj në ajër, tha Zyra Inxhinierike Hapësinore e Kinës.
Autoriteti hapësinor i Kinës tha të dielën se stacioni do të godiste me një shpejtësi afro 27 mijë km/orë përpara se të shpërbëhej. Shkencëtarët thanë më parë që rënia e tij nuk do të përbënte rrezik për njerëzit.
Sigal

China's out of control Tiangong 1 space station smashed into Earth at 17,000mph off the coast of Tahiti on Monday morning and mostly disintegrated as it hit the planet's atmosphere China's defunct Tiangong 1 space station hurtled towards Earth  and  re-entered the atmosphere on Monday. It is pictured in an undated radar imageThis is an artist's impression of the Tiangong 1 space station bursting into a series of fireballs at it re-enters the earth's atmosphereTechnicians at the Jiuquan Space Centre monitor the Shenzhou-9 spacecraft as it prepares to link with Tiangong-1 in 2012Visitors sit beside a model of China's Tiangong-1 space station in 2010. The station played host to two crewed missions and served as a test platform for perfecting docking procedures and other operations