Sllovakia ndjek shembullin e Polonisë duke premtuar të gjithë flotën e avionëve luftarakë në Ukrainë

71
Sigal

Qeveria sllovake ka premtuar të gjithë flotën e vendit të avionëve luftarakë MiG-29 të epokës sovjetike në Ukrainë, për t’u bërë anëtari i dytë i NATO-s që do të dëgjojë thirrjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për avionë luftarakë pas Polonisë.

Kryeministri i Sllovakisë Eduard Heger tha në një konferencë për shtyp të premten se qeveria e tij ishte “në anën e duhur të historisë” dhe shkroi në Twitter: “Premtimet duhet të mbahen dhe kur ([Presidenti) Zelensky kërkoi më shumë armë duke përfshirë avionë luftarakë, unë thashë se ne do të bëjmë më të mirën. Më vjen mirë që të tjerët po bëjnë të njëjtën gjë.”

Lëvizja vjen një ditë pasi mbrojtja polake Mariusz Błaszczak i tha radios kombëtare se kishte diskutuar me homologun e tij sllovak, Jaroslav Naď, një përpjekje të përbashkët për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës dhe la të kuptohej ndjekja e një koalicioni më të gjerë për t’u siguruar forcave ukrainase fuqi shtesë zjarri.

Ukraina fillimisht kishte kërkuar avionë modernë të standardeve të NATO-s si Eurofighter Typhoons dhe F-16 të prodhuara nga SHBA, dhe mbetet për t’u parë nëse MiG-të që po merr, të cilët tani janë rreth 30 vjeç, do të jenë të mjaftueshëm për të zmbrapsur rusët.
Kuptohet se aleatët e NATO-s, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, kanë rënë dakord të ofrojnë mbulim ajror për vendet që dëshirojnë të dhurojnë avionët e tyre në Ukrainë, por ata nuk kanë ofruar flotën e tyre.

Në përgjigje të lajmit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, kritikoi vendimin, duke këmbëngulur se ai nuk do ta pengonte Rusinë të vazhdojë “operacionin e saj special ushtarak” dhe vetëm “do të sillte fatkeqësi shtesë për Ukrainën dhe popullin ukrainas.
“Sigurisht, gjatë operacionit special ushtarak, e gjithë kjo pajisje do t’i nënshtrohet shkatërrimit,” shtoi ai.