Shpërthimi në Taivan / Digjet fabrika e prodhimit të ilaçit që trajton Covid-19 (Video)

213
Sigal

Një shpërthim në një fabrikë farmaceutike në Taivan la dy të plagosur dhe shkaktoi një zjarr këtë javë.

Njerëzit deri në Rrethin Tamsui në New Taipei City raportuan se kishin dëgjuar shpërthimin masiv. Menjëherë më pas, tymi i zi i trashë mund të shihej nga fabrika SCI Pharmtech.

Sasi të mëdha tretësish shumë të paqëndrueshëm u derdhën nga rezervuarët pas shpërthimit fillestar, duke bërë një zjarr të fortë, me rrezik për shpërthime të mëtejshme. Banorët në afërsi raportuan një erë të mprehtë, të neveritshme dhe disa raportuan se kishin marramendje dhe të përziera.

Epidemiologu në Yale siguron dëshmi për hidroksiklorokinën si trajtimin për Covid-19

Zjarrfikësit duke iu përgjigjur zjarrit gjetën dy persona të plagosur. Një punëtor migrant i huaj 30-vjeçar pësoi djegie të shkallës së tretë në 80% -90% të trupit të tij, dhe përshkruhet si në një gjendje kritike.

Departamenti i zjarrfikësve tha se fabrika SCI Pharmtech është shkatërruar plotësisht.

Një hetim ka filluar për të përcaktuar shkakun e shpërthimit masiv. Burimet kanë raportuar se kompania farmaceutike prodhon API të hidroksiklorokinës (përbërës aktivë farmaceutikë). Kompania konsiderohet të jetë furnizuesi i dytë më i madh i lëndës së parë të hidroksiklorokinës në Botë.

Epidemiologu në Yale siguron dëshmi për hidroksiklorokinën si trajtimin për Covid-19

Përgatituni që furnizimet të shtrëngohen për trajtimin e lirë dhe efektiv terapeutik për fazën e hershme të infeksionit Covid-19, hidroksiklorokinë (HCQ). Ashtu si institucioni mjekësor në SHBA po relakson shtypjen e të ilaçit të lirë dhe gjenerik, pas miratimit të Presidentit Trump në fillim të pandemisë, disponueshmëria e vazhdueshme e HCQ mund të zbehet.

Ndërkohë mediat Angleze në Tajvan raportuan se :

Në të njëjtën ditë, aeroplanmbajtësi i ri i Kinës Shandong dhe katër anije të tjera luftarake të marinës kaluan përmes ngushticës së Tajvanit në drejtim të Detit të Kinës Jugore.

Karvani i anijeve i udhëhequr nga transportuesi i avionëve po drejtohej për një stërvitje ushtarake rutinë të mbajtur në Detin e Kinës Jugore, një zonë e diskutueshme të cilën Kina pretendon se është e tyre. Tajvani dërgoi gjashtë anije luftarake dhe tetë aeroplanë ushtarakë për të monitoruar kalimin e autokolonës përmes ngushticës.

Tajvani dhe Kina nuk janë në marrëdhënie të mira. Kina e konsideron Tajvanin si territorin e tyre, diçka që Tajvani e refuzon. Tajvani ndryshe nga Kina ka zgjedhje demokratike dhe nuk beson në sistemin komunist të Kinës. Ata ngacmohen çdo ditë nga avionët ushtarakë kinezë që hyjnë në hapësirën e tyre ajrore dhe janë kërcënuar se do të pushtohen.

Ministria kineze e mbrojtjes nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Lexo edhe :