SHBA tjetër paketë ndihme për Ukrainën, totali shkon mbi 40 miliardë dollarë

56
Sigal

Shtetet e Bashkuara do t’i ofrojnë Kievit një paketë të re ndihme ushtarake prej 500 milionë dollarësh, njoftoi sot Pentagoni, në shenjë mbështetjeje për luftën e Ukrainës kundër pushtuesve rusë, dhe ndërsa Moska po merret me pasojat e kryengritjes mercenare të Wagner.

Paketa do të përfshijë rreth 50 automjete të blinduara – duke përfshirë Bradley dhe Stryker – raketa për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot dhe lëshuesit vetëlëvizës HIMARS, si dhe pajisje për pastrimin e minave, tha në një deklaratë Departamenti Amerikan i Mbrojtjes.

Paketa e re e ndihmës ushtarake përfshin furnizime thelbësore për të mbështetur operacionet kundërofensive të Ukrainës, për të forcuar mbrojtjen e saj ajrore, për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë popullin e saj dhe pajisje të tjera që do t’i mundësojnë Kievit të zmbrapsë pushtuesit rusë, sipas Pentagonit.