Ballkani pushtohet nga tërmeti, tronditet fuqishëm edhe Bosnja

454
Sigal

Sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC), një tërmet me magnitudë 5.4 ballë, ka goditur Bosnjë dhe Hercegovinën.

Pas tërmetit me pasoja tragjike në Shqipëri, ku deri tani regjistrohen 17 persona të vdekur dhe mbi 600 të tjerë të plagosur, tërmetet duket se kanë pushtuar Ballkanin, pasi pak më herët janë regjistruar lëkundje deri në Beograd.

Instituti EMSC, tregon se epiqendra e tërmetit ishte 11 kilometra nga Nevesinje dhe se ajo ndodhi në një thellësi prej 10 kilometrash.

Qytetarët e Mostarit shkruan në faqen e internetit EMSC se një tërmet i fortë u ndje në qytet.