Pamjet apokaliptike nga qyteti libian, uji i shndërroi në gërmadha ndërtesat shumëkatëshe (VIDEO)

23
Sigal

Më shumë se 5,200 njerëz kanë vdekur dhe të paktën 10 mijë janë të zhdukur në përmbytjet katastrofike që goditën pjesën lindore të Libisë.

Më së keqi e pësoi qyteti bregdetar Derna, ku digat me sa duket u dorëzuan dhe përmbytje sipas ministrit libian “fshiu të paktën një të katërtën e qytetit”, transmeton Telegrafi.

Në rrjetet sociale është shpërndarë sot një video nga Derna, autenticitetin e të cilës e konfirmoi BBC-ja.

Në videon tre minutëshe, shfaqen dëmet e shkaktuara në qytetin port në lindje të Libisë.

Gjithashtu shihet se si uji i shndërroi ndërtesat shumëkatëshe në gërmadha.