Mongherini: Ka zyrtarisht marrëveshja për programin bërthamor iranian

284
Marrëveshja destinuar dhënies fund të 12 viteve tensione rreth programit bërthamor iranian u arrit zyrtarisht sot në Vjenë mes Iranit dhe fuqive të mëdha, njoftoi në mesditë shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në rrjetin social Twitter.
Sigal

“Ne kemi marrëveshje”, deklaroi ajo duke nënvizuar se negociatat kishin përfunduar. Kjo marrëveshje u arrit në përfundim të 21 muajve bisedimesh dhe 18 muajve bisedimesh të vështira në kryeqyetin austriak, një prej raundeve më të gjata të këtij lloji që prej çerek shekulli