Indonezi, shkon në 832 numri i viktimave nga tërmeti e cunami

393
Sigal

Numri i viktimave nga tërmeti dhe cunami i shkaktuar prej tij në ishullin indonezian të Sulaëesit është rritur në mënyrë drastike në 832 jetë të humbura.

Lajmi është konfirmuar këtë të dielë nga Agjencia Kombëtare për Zbutjen e Katastrofave, që shtoi gjithashtu se edhe zonat e prekura janë më të gjera nga sa mendohej fillimisht.

Shumë persona raportohen të kenë mbetur të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të rrëzuara prej tërmetit me magnitudë 7.5 që goditi vendin të premten, e vetëm pak më vonë shkaktoi edhe një cunam me dallgë 6 metra të larta.

Në konferencën për shtyp, zëdhënësi i agjencisë në fjalë, Sutopo Purëo Nugroho tha gjithashtu se ekipet e kërkim-shpëtimit po gërmojnë me duar në përpjekjet e ethshme dhe të pandalshme për të mbijetuar në qytetin indonezian të Palusë. Shqetësim të madh përbën në fakt fati i qytezës Donggala, ku ende mbetet i paqartë impakti nga tërmeti dhe cunami i së premtes.