Guvernatori i Floridës thërret seancë të posaçme legjislative për të ndaluar vaksinimin me detyrim

139
Sigal

Guvernatori i Republikan i Floridës, Ron DeSantis tha se do të thërrasë një seancë të posaçme të legjislativit të këtij shteti për të ndaluar vaksinimin me detyrim për bizneset.

Ne do të thërrasim legjislativin përsëri për një seancë të veçantë. Ne duam të sigurohemi që individët në shtetin e Floridës të kenë të drejtat e tyre të mbrojtura,” tha DeSantis të enjten në një tubim në Clearwater, raporton Florida Politics.

Guvernatori shtoi se ligjvënësit e shtetit do të thirren përsëri muajin e ardhshëm sepse rregullat po zbatohen në nivel federal dhe afatet janë të afërta. Ai tha se legjislativi, në vend të urdhrave ekzekutivë, ishte mjeti i duhur duke pasur parasysh se Florida “nuk është në gjendje të jashtëzakonshme”.

Presidenti Joe Biden në fillim të muajit të kaluar bëri thirrje për vaksinimin me detyrim për punonjësit federalë dhe për kompanitë private me 100 ose më shumë punonjës. Njerëzit e pavaksinuar do të duhet të testohen çdo javë.

Mijëra punëtorë të pavaksinuar në të gjithë SHBA-në tani po përballen me humbje të mundshme të vendeve të punës pasi një numër në rritje i shteteve, qyteteve dhe kompanive private fillojnë të zbatojnë vaksinimin me detyrim.

Kryetari i Dhomës legjislastive të Floridas Chris Sprowls tha se të enjten në mëngjes zyra e tij nuk kishte marrë “data ose detaje në lidhje me ndonjë telefonatë të propozuar” nga zyra e DeSantis.

Ne jemi në komunikim me Zyrën e Guvernatorit dhe partnerët tanë në Senat, dhe ne do të ndajmë detajet me ju sapo të dalin,” shkroi Sprowls në një memo në Dhomën e drejtuar nga ai, shkruan Florida Politics.

DeSantis, të cilit u bashkua në tubim nga Prokurori i Përgjithshëm i Floridës Ashley Moody dhe Kirurgu i Përgjithshëm i Floridës, Dr. Joseph Ladapo, argumentoi kundër përdorimit të “dorës së rëndë të qeverisë” për “injeksione të detyruara”.