Frikë për rrjedhje rrezatimi? Imazhet satelitore në Zaporizhzhia të Ukrainës ‘shqetësuese’, tym e flakë pranë…

107
Sigal

Autoritetet kanë filluar të shpërndajnë tableta jodi për banorët pranë termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës në rast të një rrjedhje rrezatimi, mes frikës në rritje se luftimet rreth kompleksit mund të shkaktojnë një katastrofë.

Tabletat e jodit, të cilat ndihmojnë në bllokimin e përthithjes së jodit radioaktiv nga gjëndra tiroide në një aksident bërthamor, u shpërndanë në qytetin e Zaporizhzhia, i cili është rreth 45 km nga uzina dhe mbetet nën kontrollin e Ukrainës. Një grua dhe vajza e saj e vogël ishin mes atyre që morën pilulat.

Bombardimet e vazhdueshme u raportuan në zonë gjatë natës dhe imazhet satelitore nga Planet Labs treguan zjarre që digjen rreth kompleksit – centrali bërthamor më i madh në Evropë – gjatë disa ditëve të fundit, shkruan Al Jazeera.

Tre imazhet satelitore – të cilat ishin marrë më 24 gusht në orën 10:39 të mëngjesit, 11:30 dhe 11:35 me kohën lokale – tregonin një pamje të rrallë të një zjarri që rritej drejt jugut të uzinës dhe tymit që ngrihej nga një gropë hiri në pjesën veriore të kompleksit.

Kompleksi u shkëput për shkak të zjarreve në gropat e hirit aty pranë, duke bërë që linja e fundit e mbetur e energjisë që lidhet me rrjetin energjetik të Ukrainës të shkëputet dy herë, tha Energoatom ditën e djeshme, ndërsa u rilidh sërish.

Ndërkohë, inspektorët e IAEA mund të mbërrijnë deri në fund të muajit për të vëzhguar situatën në centralin bërthamor.