Aplikoi për tu anëtarësuar në NATO/ Suedia i përgjigjet Erdogan: Nuk çojmë para për organizatat terroriste

125
Sigal

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson ka thënë se vendi i saj “nuk dërgon para për organizatat terroriste”, duke iu përgjigjur pretendimeve nga Turqia ndërsa kombi nordik kërkon të bashkohet me NATO-n.

Duke folur gjatë një konference shtypi në Stokholm të mërkurën, Andersson tha se dialogu midis Turqisë dhe Suedisë ishte “vazhdues” si pjesë e përpjekjeve për të kundërshtuar shqetësimet turke rreth bashkimit të Suedisë me aleancën ushtarake.

Në fillim të këtij muaji, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Turqia “do t’i thoshte jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO”, duke i akuzuar të dyja vendet për strehimin e “organizatave terroriste” kurde.

Të mërkurën, Andersson tha gjatë diskutimeve se palët turke dhe suedeze “natyrisht do të kalojnë dhe diskutojnë listën dhe do të zgjidhin një numër gjërash që kanë qenë të paqarta në raportimin në media dhe deklaratat nga vende të tjera.”

“Është e qartë se ka të bëjë me vendin ku ne dërgojmë ndihmën tonë financiare. Ne nuk u dërgojmë para organizatave terroriste, padyshim as armë,” vazhdoi Andersson.

Shefi i Këshillit Evropian Charles Michel, i cili iu drejtua gazetarëve së bashku me Andersson, tha se megjithëse nuk donte të bënte ndonjë deklaratë që do t’i bënte gjërat më të vështira, ai donte të shprehte mbështetjen e BE-së për “hapin e rëndësishëm” që Suedia dhe Finlanda kanë bërë, pasi vendosën të aplikojnë për anëtarësim në NATO.