Al-Qaeda kërcënon “Charlie Hebdo” për ribotimin e karikaturave të profetit Muhamed

188
Sigal

Rrjeti terrorist Al Qaeda kërcënoi sërish revistën satirike franceze ”Charlie Hebdo”, që ribotoi karikaturat mbi profetin Muhamed, origjina e sulmit terrorist të 7 janarit 2015, ku humbën jetën 12 persona dhe u plagosën 11 të tjerë.

Rita Katz, drejtoreshë e Site, specifikon se me rastin e përvjetorit të 11 Shtatorit, Al Kaeda ka publikuar versionin në anglisht të numrit 3 të revistës ”One Ummah”. Ai kërcënoi me të njëjtin mesazh edhe Emmanuel Macron, i cili ishte president gjatë sulmit të vitit 2015.

Ai tha se Franca nën udhëheqjen e Macron ‘i dha një dritë jeshile’ republikimit të karikaturave. Publikimi i ri përmban profilet e organizatorëve të 11 Shtatorit, dëmtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe një artikull për ‘Charlie Hebdo”, shkruan Katz, duke shtuar se do të ketë edhe një fjalim nga udhëheqësi aktual i Al Kaedas, Ayman al Zawahiri.

”Në këtë revistë është shkruar se ‘Charlie Hebdo’ do të paguajë përsëri një çmim”, thotë Katz në një shënim në Twitter.

Ndërkohë gjyqi, i cili filloi në 2 shtator, pritet të vazhdojë deri në nëntor. Regjisori i Charlie Hebdo, Laurent Sourisseau, i njohur si “Riss”, i cili u plagos rëndë në shpatull gjatë sulmit, i tha gjykatës këtë javë se nuk kishte asgjë të gabuar në publikimin e karikaturave.

“Ajo për të cilën më vjen keq është se si pak njerëz luftojnë për të mbrojtur lirinë. Nëse nuk luftojmë për liritë tona, ne jetojmë si skllevër dhe promovojmë ideologji të gabuara, tha ai.