3 viktima dhe 27 të plagosur nga tërmeti në Kinë, shembi rrugë e dëmtoi transportin

215
Sigal

Tërmeti me madhësi 6.4 të shkallës Rihter tronditi qytetin e Kinës jugperëndimore Whan të premten, duke vrarë të paktën tre persona dhe duke plagosur 27 të tjerë, raporton televizioni shtetëror i Kinës.

Tërmeti ishte 8 km i thellë dhe u pasua nga lëkundje metasizmike, njoftoi CCTC.

Sipas autoriteteve zyrtare, janë shembur rrugë dhe rrëshqitjet e tokës kanë dëmtuar disa nga linjat e transportit. Energjia elektrike, linja telefonike dhe interneti funksionojnë.

Autoritete kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme.