UEFA dënon sulmin ndaj Dukës, e ndaluar ndërhyrja e politikës në sport

202
Sigal

Një shpërthim tronditi shtëpinë e presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, pa shkaktuar lëndime.

Incidenti bëri që organi qeverisës i futbollit evropian, UEFA, të shprehë shqetësimet e sigurisë në lidhje me kryeqytetin, Tiranë, që pret finalen e Europa Conference League më 25 maj.

UEFA tha se zyrtarët e saj do të udhëtojnë së shpejti në Shqipëri për të diskutuar shqetësimet e vazhdueshme rreth ndërhyrjeve politike në futboll atje përpara zgjedhjeve të Federatës.

Nëse Duka do të humbiste zgjedhjet presidenciale më 2 mars, atij do t’i duhej të hiqte dorë nga vendi i tij në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Gara shqiptare ka ndezur një përplasje mes Dukës dhe bashkisë së Tiranës, e cila e ka akuzuar atë për korrupsion.

UEFA tha se delegacioni i saj dëshiron të “diskutojë çështjet aktuale dhe të ngrejë shqetësimet e saj në lidhje me organizimin e sigurt të Ligës së Konferencës së UEFA Europa 2022 në Tiranë, në dritën e ngjarjeve të fundit”.

Shpërthimi ndodhi të hënën në shtëpinë e Dukës në qytetin port perëndimor të Durrësit, tha zëdhënësi i tij Andi Vercani. Bashkëshortja dhe djali i Dukës ndodheshin në shtëpi, por nuk u lënduan. Ai ishte në Tiranë.

Kamerat kapën një imazh të një personi me kapuç që me sa duket vendoste eksplozivin.

Të martën, Duka tha se kishte marrë një mesazh me tekst kërcënues për jetën, ku i kërkonte të jepte dorëheqjen.

Duka 59-vjeçar drejton Federatën e Futbollit të Shqipërisë që nga viti 2002 dhe kandidon për rizgjedhje si kandidati kryesor.

UEFA e përshkroi ndërhyrjen e jashtme në futbollin shqiptar si “qartësisht të papranueshme” dhe një shkelje të rregullave të saj ligjore.

Edhe faqja e Federatës Shqiptare është hakuar dhe nuk funksionon.

UEFA zgjodhi Shqipërinë për të pritur finalen e Ligës së Konferencës së Evropës në stadiumin kombëtar prej 22,000 vendesh, i cili u hap në vitin 2019.

Image