Temperaturat do të arrijnë nesër deri në 35°C, ja çfarë parashikojnë meteorologët

204
Sigal

Shqipëria do të ndikohet të mërkurën nga masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore si dhe vlera të larta të presionit atmosferik.

Sinoptikanët nga Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëjnë me dije se moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare nga orët e mesditës deri ato të pasdites në relievet e larta malore në lindje.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me shpejtësi deri në 7-10m/s.

në zona malore 15 deri 32°C
në zona e ulëta 15 deri 35°C
në zona bregdetare 19 deri 34°C