Rritet bilanci i të vdekurve nga koronavirusi në Itali, regjistrohen 21 viktima dhe 821 të prekur

111
Padua (Italy), 22/02/2020.- Ambulances and health workers are seen outside the Padua's hospital, northern Italy, 22 February 2020. A woman of Milan's Lombardy region has died after being infected with the coronavirus, becoming the second death following that of a 78-year-old man who died on 21 February. The new wave of cases in Italy's northern regions have triggered shut-downs of shops, offices and community centers. (Italia) EFE/EPA/NICOLA FOSSELLA

Rritet bilanci i të vdekurve nga koronavirusi në Itali. Deri para pak minutash numri i të vdekurve ka shkuar në 21 dhe atyre të prekur në 821.

Këtë lajm e ka bërë të ditur gjatë një konference për shtyp Angelo Borrelli, komisioneri për mbrojtjen civile në Itali.

Ndërkohë, janë 345 persona që po kurohen në spital, ndërsa 422 të tjerë janë duke u kuruar në shtëpi.

64 prej të prekurve janë në terapi intensive.

Nga ana tjetër, deri më tani ekzistojnë 151 raste me koronavirus në Veneto, sipas përditësimit më të fundit të lëshuar nga ky rajon.

Shpërthimi më i madh me të prekur mbetet ai i Vo ‘Euganeo, me 70 raste, i ndjekur nga Treviso me 23, pastaj Venecia me 10, Limena me 9, Milano me 5 dhe Vicenza me 3.