Policia “mësyn” në Elbasan/ Çfarë po ndodh tri ditë pasi u zbardhën vrasjet e bujshme në disa qytete të vendit

64
Sigal

Tri ditë pas operacionit të SPAK “Plumbi i artë”, ku dëshmia e Nuredin Dumanit bëri që të zbardheshin shumë ngjarje të rënda kriminale në disa qytete të vendit, sot pas dite Elbasani është “blinduar” nga forca të shumta policore.

Forcat “Shqiponja” në hyrje dhe dalje të qytetit kanë zhvilluar kontrolle fizike të mjeteve të shtrenjta. Postblloku i vendosur në hyrje të Elbasanit pranë rreth rrotullimit të ‘Luleve’ bën kontrolle të mjeteve dhe të dokumentacionit.

OPERACIONI “PLUMBI I ARTE”

Operacioni i ndërmarrë nga SPAK goditi 8 grupe kriminale në Elbasan, Durrës dhe në Tiranë. Operacioni në fjalë ka ardhur menjëherë pas arrestimit të shumë të kërkuarit Nuredin Dumani, i cili u kap gjatë operacionit policor të koduar “Arratia” në Fier.

Dumani thuhet se është njeriu “kyç” për SPAK që ka çuar në hedhjen dritë në shumë ngjarje kriminale të ndodhura në vendin tonë. Mbi Nuredin Dumanin rëndojnë akuza të shumta, ku një prej tyre është edhe ajo e vrasësit me pagesë.

Dyshohet se Dumani kontaktohej nga grupe kriminale dhe kundrejt shumave të mëdha parash kryente eliminimet fizike të kundërshtarëve. Pikërisht një atentat të tillë ai do e kryente më 29 mars në Elbasan. Por diçka nuk shkoi sipas planit dhe ai ra në pritë duke mbetur edhe vetë i plagosur.

Në këtë ngjarje u përfol se Dumani ra në pritën e ish mikut të tij të ngushtë Talo Çela megjithatë kjo nuk u konfirmua kurrë zyrtarisht. Pas kësaj ngjarje, Dumani arriti të shkonte deri në Fier, por më pas iu vunë prangat bashkë me Henrik Hoxhajn, emër ky po ashtu i përfshirë në disa ngjarje kriminale.