“Pikë shumice”, granata, tritol, armë zjarri, arrestohet kuksiani në Durrës

177
Sigal

Policia e Durrësit ka sekuestruar një sasi të madhe lëndësh plasëse gjatë operacionit “Mbikalimi” gjatë ditës së djeshme.

Mësohet se janë sekuestruar 1 armë zjarri, 19.5 kallëpe tritol, 10 kapsolla detonatore, 20 granata ofensive dhe 20 ndezësa. E gjithë sasia është kapur teksa një person po përpiqej që ta shiste atë tek dikush tjetër.

Policia e Durrësit ka sekuestruar një sasi të madhe lëndësh plasëse gjatë operacionit “Mbikalimi” gjatë ditës së djeshme.

Janë sekuestruar 1 armë zjarri, 19.5 kallëpe tritol, 10 kapsolla detonatore, 20 granata ofensive dhe 20 ndezëse. E gjithë sasia është kapur teksa një person po përpiqej që ta shiste atë tek dikush tjetër.

Operacioni

Pasi e kishte vënë në ndjekje, policia ndaloi një vendin e quajtur “Mbikalimi i hekurit” një 47-vjeçar duke kryer ndaj tij fillimisht një kontroll.

Gjatë kontrollit, 47-vjeçarit iu kapën 3.5 kallëpe tritol, si edhe 20 granata ofensive dhe ndezëzat e tyre.

Pasi sekuestruan këtë pjesë, policia kreu kontrolle edhe në shtëpinë nga ku ai kishte origjinën, në Kukës duke sekuestruar edhe pjesën tjetër të lëndës plasëse.

Njoftimi i policisë:

Durrës

Finalizohet me sukses operacioni i koduar “Mbikalimi”.

Operacioni i zhvilluar nga Drejtoria Vendore e Policisë Durrës, Komisariati i Policisë Durrës në bashkëpunim me DVP Kukës.

Sekuestrohen 1 armë zjarri, 19.5 kallëpe tritol, 10 kapsolla detonatore, 20 granata ofensive dhe 20 ndezësa.

Arrestohet në flagrancë poseduesi i tyre i cili do ti shiste kundrejt fitimit.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP Durrës, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë, kapjen e personave që lëvizin me armë zjarri ose sende të kundraligjshëm dhe rritjen e parametrave të sigurisë në qytet, në bazë të informacioneve të siguruara nga seksioni për Hetimin e Krimeve, organizuan punën dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Mbikalimi”, në kuadër të të cilit u arrestua në flagrancë shtetasi:

N. K., 47 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Drejtimi automjeti në mënyrë të parregullt”.

Shërbimet e Policisë, në vëndin e quajtur “Mbikalimi i hekurit”, në Sukth, Durrës, kanë ndaluar shtetasin N. K., dhe gjatë kontrollit fizik iu gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 16 kallëpe tritol dhe 10 kapsolla detonatore të cilat ky shtetas do i shiste kundrejt fitimit.

Kontrollet kanë vijuar nga DVP Kukës, në banesën e shtetasit N. K., në Kukës, ku shërbimet e Policisë, gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri, 3.5 kallëpe tritol, 20 granata ofensive dhe 20 ndezësa.

Në bashkëpunim me Prokurorinë , Strukturat hetimore të DVP Durrës, po vijojnë punën për zbardhjen e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, kapjen dhe arrestimin e personave të tjerë, të përfshirë në këtë veprimtari.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme.