(Emrat) / E “blenë” burgun me para, historia e 69 shqiptarëve në Angli

275
Sigal

Ëndrra e 69 shqiptarëve për të mbërritur në Angli javën e shkuar përmes një peshkarexh  nisur nga Belgjika nuk u realizua.

Një operacion masiv i  policisë angleze nga toka dhe ajri, interceptuan  anijen e peshkimit,  duke bërë ndalimin e tyre e realizuar  kështu kapjen  e një numri kaq të madh shqiptarësh që tentonit  në hynin njëherësh në shtetin ishull.

Të dhënat e para sipas medias angleze sugjerojnë se secili prej tyre kishte paguar trafikantëve 15.000 stërlina për të hyrë në Angli.

Sipas ligjeve angleze kush hyn në Angli përmes dokumenteve të falsifikuar apo në mënyrë tjetër ilegale quhet hyrje e jashtëligjshme në kufi dhe është një vepër penale e dënuar deri në 12 muaj burg.

Kjo është duke i ndodhur edhe 69 shqiptarëve të kapur javën e fundit në bordin e një peshkarexhe me ekuipazh ukrainas.

Burimet nga media angleze kanë zbardhur emrat e 30 prej 69 shqiptarëve të parë që janë përballuar me akuzën e kalimit të jashtëligjshëm të kufirit në dy gjykata në jug të Anglisë.

Në gjykatën  Basildon Magistrates Court  është zhvilluar séance e parë gjyqësore e komunikimit  të akuzave për 16 prej tyre. Ata janë.

Erest Gjika, 19 vjeç

Ernest Baliaj 20 vjeç

Ergi Gremi, 23 vjeç

Emiliam Senko25 vjeç

Kristian Paplekaj, 27 vjeç

Ledjan Lleshi, 29 vjeç

Eneert Vezi, 29 vjeç

Florjah Hoxha 29 vjeç

Ervin Hazizi 30 vjeç

Ervin Hasa 31 vjeç

Taulant Ajazi 31 vjeç

Leodian Sene 32 vjeç

Lorenc Binjaku 36 vjeç

Alfred Mahmutaj 42 vjeç

Tomor Hazizi 44 vjeç

Përparim Zylyftari 52 vjeç

Ndërsa në gjykatën North Essex Magistrates Court dolën për masën e sigurisë dhe komunikim akuze 16 shqiptarë. Ata janë:

Klevi Husaliu 22 vjeç

Shpëtim Durri 24 vjeç

Flogert Kamberi 24 vjeç

Jashar Hazizaj 25 vjeç

Altin Bala 26 vjeç

Neritan Sinanaj 27 vjeç

Maringlen Methasa 27 vjeç

Andrea Zekaqis 29 vjeç

Eldison Selamaj 30 vjeç

Nebi Lushi 31 vjeç

Antonio Baroka 32 vjeç

Klevin Tomorri 36 vjeç

Grant Gjyriqi  36 vjeç

Dashamir Elezi 38 vjeç

Deri në seancat e ardhshme gjyqësore ata do të qëndrojnë të lirë me kusht për tu paraqitur çdo javë në stacionin lokal të policisë, raportojnë  mediat angleze.