Eksperti gjerman u drejtohet ambasdorëve të SHBA-së dhe BE-së: Pa përndjekjen penale të drejtuesve të PS dhe vetë Ramës nuk ka integrim

101

ëshilltari ekonomik i grupit qeverisës në Gjermani, CDU, Martin Henze ka reaguar lidhur me dështimin e Reformës Zgjedhore në vend.

Në një postim në Twitter, Henze u drejtohet ambasadorëve kryesorë, të SHBA-së Yuri Kim dhe të BE-së, Luigi Soreca, duke u shprehur se pa u zhvilluar zgjedhjet lokale dhe parlamentare në 2020, nuk ka integrim të Shqipërisë.

“Ambasadorë, pa ndjekjen penale të anëtarëve të partisë në pushtet, përfshirë kryeministrin Rama, pa zgjedhje të reja lokale dhe parlamentare në vitin 2020, pa pa rivendosjen dhe funksionimin e gjykatave supreme të vendit, nuk do të ketë integrim”,- shkruan Henze në postimin e tij.