Ja kush do të mbajë drejtësinë në ndeshjet e Shqipërisë ndaj Spanjës e Italisë…

159
Përgatiti: Adriatik Riza Dosti 
Te premten e 6 Tetorit ne mbremje ne stadiumin e Alicante ne perballjen Spanje – Shqiperi ..Gjyqtar i takimit do te jete rusi 39 vjecar Aleksej Eskov dhe ndihmesa te tij D.Mosyakin, L.Demeshko si dhe gjyqtar i katert K.Levnikov.
Ish futbollist i CSKA e Dinamos se Moskes por edhe i Rostovit dhe i dy tre ekipeve te tjera te Premier Liges ruse..Eskov u largua shpejt nga futbolli i luajtur per t’ ju perkushtuar hobit te tij …arbitrimit.
Me 2009 ka filluar te arbitroje ne Premier Ligen e Rusise e nderkohe me 2011 ka marre edhe stemen e FIFA.
Eshte Gjyqtari qe drejtoi ndeshjen e grupit tone me 2 shtator te ketij viti Izrael – Maqedoni 0 – 1 …si dhe me 28 shtator edhe ndeshjen per Europa League Nice- Vites 0 – 3 …
Me profesion eshte Gjyqtar kariere pas Dipllomimit ne Universitetin e Drejtesise ne Moske..
Te henen e 9 tetorit ne mbremje ne ”Loro Borici” ne Shkoder ne perballjen Shqiperi – Itali ..Gjyqtar do te jete 38 vjecari norvegjez Svein Oddvor Mohen ..dhe ndihmesa te tij K.Haglund, M.Lundberg dhe gjyqtar i katert T.Hansen.
Karieren si gjyqtar e ka nisur qe me 1996 ndersa ne Ligen e pare te Norvegjise ka startuar me 2003.
Stemen e FIFA e mban qe prej vitit 2005…
Ky gjyqtar arbitroi para pak ditesh , me 28 shtator..edhe takimin e Europa League luajtur ne Beograd midis Partizanit dhe Dinamos se Kievit 2 -3 ..grup ne te cilin ben pjese edhe Skenderbeu yne ..
.
Ne 6 tetorin e 2016 ka arbitruar takimin e grupit ku ben pjese edhe Kosova..ate mes Islandes e Finlandes 3 – 2 …
Ne fotot poshte …
Nga e majta …rusi Eskov dhe djathtas norvegjezi Mohen..