Reshje shiu, erë e fortë dhe rrezik i lartë për zjarre, si do jetë moti orët në vijim

552

Sot pasdite dhe nesër pritet nivel “I LARTË” rreziku në qarkun FIER për zjarret, ndërsa afër nivelit “I LARTË” pritet të jenë edhe qarqet Lezhë dhe DURRËS, parashikon Instituti i Gjeoshkencave.

Sipas IGJEUM: Pjesët kufitare ndërmjet QARKUT SHKODËR dhe QARKUT LEZHË dhe pjesa qendrore e QARKUT KUKËS me shtrirje deri në kufi me qarkun SHKODËR do të vazhdojnë të mbeten në vlera të larta rreziku.

QARQET me dalje në BREGDET do të vazhdojnë të jenë veçanërisht të rrezikuar në pjesën perëndimore të tyre.

Pjesa tjetër e Shqipërisë mbetet në nivel “I MODERUAR”, por relativisht me intensitet më të ulët krahasimisht me ditët e kaluara.

42840789_1180479895439188_3700694859053531136_n

PARASHIKIMI METEO – RESHJET

Sot pasdite dhe nesër priten reshje të dobëta në qarqet Korçë dhe Gjirokastër. Në pjesën tjetër të territorit nuk priten reshje.

42886023_1180479922105852_5326064535746904064_n

TEMPERATURAT

Nesër, temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 15 / 22 °C

në vendet e ulëta: 15 / 25 °C

në vendet malore: 8 / 20 °C

ERA

Sot pasdite (e diel, dt.30) dhe nesër (e hënë, dt.01) era do të fryjë e lehtë deri mesatare, ndërsa në bregdet dhe në zonat malore deri e fortë.