VIDEO/ Legjenda e Hollivudit Jane Fonda arrestohet teksa protestonte

205

Aktorja dhe aktivistja e njohur Jane Fonda është arrestuar të premtën e kaluar para ndërtesës së Uashington D.C teksa protestone për ndryshimet klimaterike.

Arrestimin e 81 vjeçares e ka filmuar një reporter i një stacioni lokal CBS.

‘Ne të duam Jane’ thërriste turma ndërsa aktorja shoqërohej nga autoretitet policore.

Por kjo nuk është hera e parë që aktorja e gjen veten në telashe me ligjin.

Në vitin 1970 Fonda u arrestua në Cleveland ndërsa protestonte për Luftën e Vietnamit siç mund ta shihni në fotot e mëposhtme.

Image