Halimi në Bruksel: Mekanizmat e luftës ndaj korrupsionit kanë dështuar

126
Deputeti i PD Eduard Halimi ka deklaruar në Komitetin Parlamentar të PE-së se korrupsioni në Shqipëri është përhapur në të gjitha institucionet, përfshirë edhe atë të drejtësisë. Sipas Hamilimit, vendi gjendet në një situatë të tillë pasi kanë dështuar mekanizmat për luftimin e korrupsionit. 
Më poshtë fjala sot në Bruksel e Eduard Halimit:
Të nderuar eurodeputetë dhe kolegë shqiptarë, Korrupsioni në Shqipëri është i përhapur në të gjitha institucionet shtetërore përfshi dhe drejtësinë. Një nga shkaqet është se mekanizmat e luftës ndaj korrupsionit kanë dështuar. Shqipëria nuk është në gjendje të jashtëzakonshme siç e tregon kryeministri por daljanga statusquo është jetike për vendin. Drejtësia nuk është më as më shumë e ndoshta as më pak se ekzekutivi, ku dëshmitë e përditshme flasin për shifra rrëngjethëse. Por Reformimi i drejtësisë është shumë i rëndësishëm. Sepse Duhet te jene gjyqtaret e prokuroret e ndershem qe te luftojne korrupsionin ne sektore te tjere te qeverisjes gje e cila nuk po ndosh. Ndaj eshte evidente qendrimi i opozites per nje reforme ne drejtesi. Por per kete nevojitet qe gjyqtareve dheprokuroreve te ndershem tu garantohet pavarsia e plote nga politika. Lufta ndaj korrupsionit dhe forcimi i pavarsise duhet te jene te njekohshme. Reforma behet me paketa ligjesh dhe qeveria e ka bere nje. Paketa e qeverise per ndryshimet kushtetuese nuk e garanton pavarsine. Nuk e nxjerr nga statusqo-ja. Nuk e ben me te mire drejtesine. Por e ben me keq. Paketaka metodologjine: te heqim ca dhe te vendosim ca te tjere, mqse kemi fituarzgjedhjet dhe kemi votat ne parlament. Pervec disa masave antikorrupsion te implementuara nga ekspertet e huaj qe jane ftuarne kete process, dhe qe mireprtiten, pjesa tjeter e paketes, ka qellim te vetem: kapjen e sistemit te drejtesise dhe dorezimin mazhorances se rradhes e cila nuk perjashtohet tebeje te njejten gje. Per ilustrim, paketa shkarkon antaret e KLD, PP dhe krijon 8 institucione te cilatemerohen nga mazhoranca aktuale dhe drejtohen prej saj. PP, kryetari i KLD, KLP, ILD, KKP e me rradhe, do i perkasin mazhorances, kesaj te sotmes dhe asaj te nesermes. Kush fiton zgjedhjet i merr te gjitha biskotat, edhe drejtesine nen vehte. Keto isntitucione pasite kapen, do bejne, spastrimin imediat te gjyqesorit me provim, metode kjo selective, do mbushin me gjyqtare qe vijne nga jashte sistemit, jo nga shkolla e magjistrtures, dhe do kene nen kontroll gjithe sistemin duke patur present pothuajse ne te gjitha insticionetministrin e qeverise. Paketa qeveritare e drejtesise, eshte thjesht nje mashtrim dhe nje rrenim, bjerrje e pavarsise se drejtesise. Nuk sjell asgje te re, asgje positive, perkundrazi, e mban dhe e asgjeson teresisht drejtesine. Drejtesia do behet edhe me keq se ceshte, edhe me e kapur. Perpjekja per te mos larguar me pare deputetet me recorde te tmershme kriminale Un e di qe do me pyesni po si i behet? Cili eshte mekanizmi? Cila eshte formula?Zgjidhjet teknike gjenden por duhet vullneti politik per ti qendruar larg drejtesise. Jo ambicia per ta vene nen kontroll. Opozita eshte me shume se kurre per reformen ne drejtesi por ajo duhet te jete e te plote, e vertete, trasparente, gjithperfshirese dhe konsesuale, qe te kalojne interesat politike te momentit per njereforme afatgjate, pavarsisht kush eshte ne pushtet. Por e verteta eshte se me procesin ne kemi deshtuar plotesisht. Kemi deshtuar te keminje draft strategji te perbashket, kemi dy, te kemi nje draft ndryshimesh kushtetutese, kemi 2. Kjo sepse draftet mazhoranca i harton me fshehtesi, pa konsultim, as me opoziten e as me aktoret e drejtesise. Ne 4 muaj qe jemi ne kete proces pas bojkotit per dekriminalizimin e parlamentit asnje tryeze nuk eshte organizuar. Perdorimi i kamufluar i miltanteve politike si eksperte te pavarur, dhe mashtrimi publiksikur ata i kane hartuar, por mazhoranca nuk di gje, sikur procesin e udheheqin ekspertete huaj, qe eshte teresisht e pavertete, nuk jane metodologji qe ndihmojne procesin.Shfaqja e Shqiperise sikur eshte ne gjendej te jashtezknshme dhe situate emergjence nukmund te perdoret si alibi per masa ekstreme te cilat kane synim skema per kapjen e drejtesise. Sa kohe qe jemi jashte ketij konteksti, jemi tek i njejti qellim tek kapja, jemi teke njejta metodologji, tek hipokrizia, jemi tek i njejti rezultat, tek deshtimi. Nje vit me pare kam folur ketu me ju, por dhe me ambasadoret ne Tirane, ku u perpoqa tisensibilizoj te gjithe se Rama me tre ligjet qe miratoi njeashmerisht per drejtesine, KLD, GJL dhe magjistraturen, po mashtronte se ishte ne emergjence dhe se do luftonte korrupsionin. Shume nuk me besuan se nuk kisha prova. Por sot ama kam:Ligjet qe miratuan pa konsensus nuk luftuan korupsionin, por hoqen ca dhe vune te tjere: militante politike te ekstremit te majte. Kaq. Asgje per korrupsionin, gjithshka per karige, vetem per kapjen. Sot une nuk kam shume prova per paketen e re te Rames, pas nje viti do kem padyshim. Por me kete pakete te cilen Rama mburret se do e kaloje i vetem, me alibine se serish jemi ne emergjence, drejtesia do behet shume me keq. Do te jete me i paqendrueshem. Nese e kalon i vetem pa u konsultuar me arrogance reforma nuk do jete as e qendrueshme dhe as jetegjate. Une e ndjej per detyre t’ju sensibilizoj njelloj madje dhe me fort se nje vit me pare.