Tronditet Indonezia, goditet nga një tërmet i fuqishëm

200

Një tërmet i fuqishëm goditi Indonezinë herët të enjten, 248 km në perëndim të Jayapura, Irian Jaya, në provincën e Papua West, tha US Survey Gjeologjike (USGS).

USGS tha se tërmeti kishte një madhësi prej 6.3, duke rishikuar vlerësimin fillestar të magnitudës nga 6.5.

Deri tani nuk ka pasur asnjë raport për dëmtimin dhe autoritetet indoneziane thanë se nuk kishte rrezik për tsunami. Tërmeti, i cili goditi në një zonë që është pak e populluar, kishte një thellësi prej 12 km, tha USGS, duke rishikuar vlerësimin fillestar të një thellësie prej 10 km.