Thikë në zemër të riut shqiptar, del para gjykatës islandezi

11
Një 25-vjeçar islandez, i cili goditi 4 herë me thikë në kraharor një të ri shqiptar, duke i marrë atij jetën dhe plagosi një tjetër, është njohur me akuzën e vrasjes dhe atë të tentativë vrasjeje.
Dagur Hoe Sigurjónsson përballet gjithashtu me pagesën e një dëmshpërblimi për familjen e të riut Klevis Sula, i cili ndërroi jetë Dhjetorin e vitit të shkuar.
20-vjeçari nga Çorovoda dhe shoku i tij u sulmuan nga Dagur në Austurvöllur, një zonë në kryeqytetin Reykjavík. Sipas raportit të policisë, Dagur e goditi Klesivin katër herë; një herë në zemër, më pas në shpatullën e djathtë dhe dy herë në shpinë. Ndërsa shokun e Klevisit e goditi 3 herë, në shpatull, krah e këmbë.
I riu shqiptar ndërroi jetë në spital disa ditë më vonë, për shkak të plagëve që kishte marrë.
Mediat islandeze shkruajnë se përveç akuzave për vrasje e tentativë vrasje, 25-vjeçari Dagur mund të paguajë gjithashtu një dëmshpërblim për prindërit e Klevisit, si dhe për shqiptarin tjetër që i shpëtoi sulmit. 
Vrasja e të riut shqiptar shkaktoi shumë zemëratë në publikun islandez dhe familjen e tij.
“Ai ishte i mrekullueshëm dhe donte t’i ndihmonte të gjithë. Fliste me superlativa për islandezët dhe i pëlqenin shumë njerëzit këtu”, tha nëna e tij Natasha Sula, pak kohë pas sulmit fatal. “Ishte shumë i lumtur që ndodhej këtu…”, tha më tej nëna e të riut.